Nominál: 200Kč
Průměr: 31 mm
Hmotnost: 13 g
Ryzost: 925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Provedení: Proof
Hrana: hladká s vlysem
Náklad: 11 300 ks
Autor: Michal Vitanovský
Emise: 1.7.2020
Emitent: ČNB
Ražba: Česká mincovna
Na lícní straně dvousetkoruny je vyobrazena skupina osob u kulatého stolu. Při horním okraji mince je umístěn text "ČESKÁ REPUBLIKA". Označení nominální hodnoty se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč" a značka České mincovny tvořená písmeny "Č" a "M" se nachází při spodním okraji mince.
Na rubové straně dvousetkoruny jsou vyobrazeny symboly jednotlivých artikulů, a to svobodného hlásání slova božího, přijímání z kalicha, konec světského panování kněží a trestání smrtelných hříchů. Tyto artikuly jsou doplněny kompozicí husitských zbraní. Při horním okraji mince je umístěn text "ČTYŘI PRAŽSKÉ ARTIKULY" a při spodním okraji mince jsou letopočty "1420 · 2020". Iniciály autora mince, akademického sochaře Michala Vitanovského, které jsou tvořeny spojenými písmeny "MV", jsou umístěny při pravém okraji mince.
Čtyři pražské artikuly
Čtyři pražské artikuly, též pražské články, je název husitského politického a věroučného programu, jenž si dal za cíl nápravu církve a křesťanské společnosti, jediného, na němž se shodla pražská a táborská strana. Za autora je často pokládán Jakoubek ze Stříbra a text pochází z roku 1419. Konečné slovo v jednání měla pražská univerzita, resp. její teologická fakulta. Stalo se tak na začátku července roku 1420 v Praze, v době jejího obležení vojsky krále Zikmunda Lucemburského, kdy umírnění husité spolupracovali s radikály Jana Želivského na obraně města. Už v průběhu tohoto obléhání byl překlad rozšířen do křižáckého ležení.
Jednotlivé body: Hlásání slova Božího bez lidských příměsků, Přijímání pod obojím způsobem, Zákaz světského panování kněží , Trestání hříchů ve všech stavech.
Jednota mezi pražany a tábory, kterou měly artikuly nastolit, neměla dlouhého trvání: už v srpnu 1420 došlo k roztržce a táborští kněží Prahu opustili. Pražané získali pro program artikulí arcibiskupa Konráda z Vechty, který nadále světil kněží pražské strany. Oproti tomu táborští kněží zvolili ze svého středu Mikuláše z Pelhřimova, kterého prohlásili biskupem, takže nadále mu bylo dáváno přízvisko Biskupec. Tím byla roztržka mezi Římem a tábory dokonána i prakticky. Na základě programu artikulí Tábor zakročil proti extrémním skupinám pikartů a adamitů (1421 - 1422).
Tento program se stal později východiskem pro jednání husitů s basilejským koncilem. Vznik tohoto dokumentu je možné datovat do roku 1420, avšak k jeho legislativizaci došlo až roku 1421 po schválení Čáslavským sněmem. Čtyři artikuly pražské tedy docházejí významu nejen jakožto všehusitský program, ale také jako právní dokument, který byl pokusem o poměrně odvážnou novelizaci některých základních právních principů (např. nově je zavedena rovnost před zákonem). K univerzálnímu uskutečnění Artikul však ani ve státotvorném ani v právním slova smyslu nedošlo.
Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě modré krabičky spolu s certifikátem věrohodnosti od ČNB.

Nepřehlédněte
Očekávané i již vydané stříbrné pamětní mince České národní banky si můžete prohlédnout v našem chronologickém přehledu pamětních mincí vydaných ČNB od roku 1993.
Z nabídky našich dřevěných krabiček pro pamětní mince ČR doporučujeme:
Dřevěná krabička 1 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 3 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 4 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 4 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 5 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 5 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 6 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 6 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 1 x Au ČR 27 mm
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada DSA)
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada KPTD)
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada MCR)