Sada 10 zlatých mincí Mosty České republiky 2011 - 2015 Proof
NENÍ SKLADEM
Podrobný popis
Deset zlatých pamětních mincí vydaných v letech 2011 - 2015
Mosty České republiky
Gotický most v Písku
Kamenný most v Písku (neoficiálně také Jelení most) je nejstarším dochovaným mostem v Česku (a o primát nejstaršího mostu ve střední Evropě zápasí s kamenným mostem v Řezně v Německu, který byl celý stržen při povodni a znovu postaven, pro obyvatele Písku je tak nejstarším mostem právě ten jejich), přemosťuje řeku Otavu asi 110 km jižně od hlavního města Prahy. Je postaven v gotickém slohu. Na mostě jsou umístěny repliky barokních soch a kříže.
Renesanční most ve Stříbře
Tříobloukový most je poměrně nízký a umožnil průtok vody při zvýšení hladiny řeky Mže. Velký kamenný most má dva oblouky a je dodnes zdobený plastikou. Parapetem prochází odvodňovací korýtka. Most je široký necelých 6 metrů a celková délka obou mostů je 60 metrů. Oblouky jsou polokruhové z tesaných kvádrů a cihel. Parapet mostu je 5 metrů nad hladinou. Brána stojí na 5,15 metrů širokém návodním pilíři. Patro věže brány má šestibokou jehlancovou stanovou střechu krytou prejzy. Most postavil Benedikt Volch v letech 1555-1560.
Barokní most v Náměšti nad Oslavou
Barokní most dal postavit roku 1737 hrabě Václav Adrian z Enckevoirtu. Roku 1744 byla dokončena sochařská výzdoba mostu. Tu tvoří 20 soch andělů a světců převážně od J. Winterhaltera a A. Jelínka. Jsou tu archandělé Michael, Gabriel a Rafael, sv. Jan Nepomucký, sv. František, sv. Anna, sv. Florián, sv. Leopold, sv. Václav, sv. Terezie, sv. Kajetán, sv. Filip z Neri a další. Most se sedmi oblouky je 62 m dlouhý a 8 m široký a až do roku 1986 byl jediným mostem ve městě spojujícím břehy řeky Oslavy.
Negrelliho viadukt v Praze
Negrelliho viadukt je po Karlově mostě druhý nejstarší dosud stojící most přes Vltavu v Praze. Jeho stavbu si vyžádalo pokračování Severní státní dráhy z Prahy do Drážďan. Viadukt překlenuje karlínské údolí, tehdy ještě neregulované záplavové území, a dvě vltavská ramena, která rozděluje dolní část ostrova Štvanice.
Dřevěný most v Lenoře
Dřevěný most se nachází nalevo, kousek za samotnou obcí po silnici směrem na Volary. Svým zachovaným stavem a funkcí, kterou v minulosti “rechle“ plnila, je považována za cennou a ojedinělou technickou památku, přibližující návštěvníkům historii plavení dřeva po Vltavě a taktéž život místního obyvatelstva.
Železniční most v Žampachu
Na trati "posázavského pacifiku", jež vede souběžně se Sázavou, je mezi stanicemi Borek-Žampach a Lukami pod Medníkem, asi 3 km jižně od Jílového a 12 km východně od soutoku Sázavy s Vltavou, jeden z našich nejvyšších železničních kamenných viaduktů, postavených v letech 1898 - 1899 za pouhé dva roky. Jeho sedm oblouků má rozpětí 12,5 metrů. Most je ve směrovém půdorysu ve tvaru oblouku. Nejvyšší oblouk je pak 41 (podle jiných údajů 46) metrů nad roklí zvanou Kocour a nad potokem Studený. Nákladní doprava po železnici postupně vytlačila plavbu vorů po Sázavě a přilákala do kraje průmysl.
Jizerský Viadukt na trati Tanvald - Harrachov
Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká "kořenovská Zubačka" nebo také "Polubenka", z původní 59tikilometrové rakousko-pruské spojnice mezi Tanvaldem a Hirschbergem (dnešním polským městem Jelenia Góra). Trať z Tanvaldu do Harrachova se honosí mnoha zajímavými umělými stavbami, mimo jiné pěti tunely, z nichž nejdelší měří 940 metrů, dodnes dochovanou 4,43 km dlouhou dvoupásovou Abtovou ozubnicí v ose koleje na sedmikilometrovém úseku Tanvald - Kořenov, překonávajícím výškový rozdíl 235 metrů maximálním stoupáním až 58 promile, které je největším v České republice.
Most v Karviné - Drakově
Hezkou technickou památkou se mohou pochlubit lázně Karviná - Darkov. Železobetonový obloukový silniční most z roku 1925 přes řeku Olši, který se nachází proti hlavní lázeňské budově, prošel v letech 2003-2004 rozsáhlou rekonstrukcí a získal nejenom reprezentativní fasádu, ale i novou funkci. Oprava zchátralého 56 m dlouhého mostu byla zároveň spojena s úpravou okolních komunikací tak, aby neobvyklá památka sloužila pouze pěším a cyklistům, nikoli motorovým vozidlům.
Žďákovský most
Žďákovský most je ocelový silniční most přes řeku Vltavu v okresu Písek, v Jižních Čechách. Je součástí silnice I/19 spojující Tábor s Plzní a nachází se asi 15 km západně od Milevska a 12 km východně od Mirovic. Leží mezi vesnicemi Staré Sedlo (Orlík nad Vltavou) na levém břehu a Kostelec nad Vltavou na pravém břehu řeky.
Mariánský most v Ústí nad Labem
Mariánský most je nejmladší ze tří mostů stojících přes řeku Labe v Ústí nad Labem. Spojuje městské části Ústí nad Labem-město a Ústí nad Labem-Střekov. Je určen automobilové dopravě, cyklistům a pěším. Byl otevřen roku 1998. Vedle mostu Dr. E. Beneše a železničního mostu je třetí spojnicí obou břehů v Ústí nad Labem. Tvoří protiváhu Mariánské skále v místě zvaném Ústecká brána. Vedle tradičního symbolu města, hradu Střekova, se stal novodobou dominantou Ústí nad Labem. Autorem návrhu je architekt Roman Koucký.
Pozor: krabička není součástí sady.
Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:
Série Mosty ČRSpecifikace produktu
Výkupní formulář
Rádi od Vás vykoupíme investiční kovy zakoupené u nás, ale i u konkurence. Naši zákazníci vždy dostanou nejvyšší možnou cenu nabízenou v daném čase. Vyplňte formulář níže a my Vás budeme kontaktovat. Děkujeme za důvěru.