Oběžné mince a bankovky
Oběžné mince a bankovky – vzpomínky na léta minulá...
Mince a bankovky používá každý z nás a denně se s nimi setkáváme v každodenním životě. Za život nám každému z nás projde rukama nespočitatelné množství oběžných mincí a bankovek, které provázejí celý náš život. Za život se setkáváme také i se změnou a některé bankovky a mince zmizí z oběhu a jsou nahrazeny novými. Nicméně, i když dojde k ukončení emise mincí nebo bankovek, spousta jich mezi lidmi zůstává a přenáší se z generace na generaci. Neslouží jen jako uchovatelé vzpomínek, připomínka našim dětem, ale časem se také stávají cennými a sběratelsky hodnotnými. Každá mince a bankovka dané doby představuje část našeho života a je připomínkou doby pro další generace.
Česká mincovna – sada oběžných mincí
Každoročně vydává Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou sadu českých oběžných mincí, které jsou ještě doplněny pamětním žetonem a uloženy do odpovídajícího a reprezentativního balení s motivy České republiky. Jednotlivé mince dané sady jsou mince daného roku, které obíhají v platebním styku v České republice.
V sadě nalezneme 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč. Na každé jednotlivé minci nalezneme symbol naší země, něco z naší historie a to činí z mincí také nositele doby. Na 1 Kč je vyobrazena svatováclavská koruna, na 2 Kč gombík, tedy ozdobný šperk z doby Velkomoravské říše.
Vyšší nominální hodnoty pak představují architekturu České republiky. Na 5 Kč nalezneme nejznámější most a to Karlův most, na 10 Kč je připomínka brněnského Petrova, tedy proslulé panorama katedrály Petra a Pavla. Na 20 Kč nalezneme sochu sv. Václava na Václavském náměstí a na 50 Kč je vyobrazeno několik historických budov naší země a symboly našeho hlavního města Prahy - Karlův most, Národní divadlo, kostel sv. Mikuláše a Pražský hrad s katedrálou sv. Víta.
Pro zajímavost, právě 50 Kč, byla v roce 1993 vyhlášena jako nejkrásnější oběžná mince světa.
Pamětní žeton, který je rovněž součástí každé sady je věnován rovněž české architektuře a nalezneme zde na averzní straně nejkrásnější české hrady – Bouzov, Kost, Křivoklát, Karlštejn a Hlubokou. Reverzní strana pak patří pražským památkám – Staroměstské radnici s orlojem, Průmyslovému paláci, Prašné bráně, Národnímu muzeu a Pražskému hradu.
Každá sada je vydávaná dvojjazyčně a přebal opět zobrazuje další památky České republiky.