Aktuální ceny: Cena zlata 1660.63 USD/oz   Cena stříbra 19.028 USD/oz   USD 25.130 Kč   EUR 24.580 Kč  
Nákup v  

Spojené státy zřejmě nebudou do roku 2015 určovat dluhový strop

12.2.2014
gold_bars_1kg_argor_hereaus Spojené státy zřejmě rezignují na stanovení dluhového stropu do března 2015. Analytici RBC a Citi hovoří o ceně 1400 dolarů za unci zlata koncem roku. Peru sníží objem exportu žlutého kovu o čtvrtinu ...

Vypadá to jako zajímavá hra. Grafy, zobrazující cenu zlata, jsou na ose y odstupňované po pěti dolarech. A zlato od pondělka pravidelně každý den překoná další pětidolarovou příčku, aby se pod ní vracelo jen neochotně, pokud vůbec. Co se to děje s cenou žlutého kovu, která měla padnout jako podťatá po údajně skvělé úterní premiéře nové guvernérky Fedu před kongresmany? Inu, zrovna málo se toho neděje. Například Spojené státy zřejmě odsoudily dolar k smrti a zbývá mu poslední možnost odvolání.

Sněmovna reprezentantů totiž hlasy téměř všech demokratů a 28 republikánů schválila dočasný konec určování tzv. dluhového stropu až do března 2015. Ano, to je ta věc, jejíž dosažení zablokovalo na čtrnáct dní fungování celé administrativy v USA a způsobilo brokerům řadu infarktových situací, neuvěřitelné zdržení publikace potřebných makroekonomických dat nepočítaje. Podle rozhodnutí amerických zákonodárců nebudou federální úřady žádným dluhovým stropem limitovány až do konce tohoto roku.

Názor finančních odborníků se dá shrnout do věty: "Sice jsme žádný faktický strop nikdy neměli, ale ten psychologický měl svou funkci. Nechci vidět účet za rok 2014." Nezbývá než dodat, že skvělou investiční příležitostí pro rok 2014 bude vedle zlata bude papír. Ten, na který se tisknou dolary. Odstranění dluhového stropu v nejbližší době potvrdí i senátoři. V této souvislosti se úplně jinak jeví zpráva z předminulého týdne o plánu zákonodárců utratit 1,1 bilionů dolarů především za účty Pentagonu.

Růst ceny zlata předpokládají podle portálu IBT i analytici Royal Bank of Canada. Sterling Smith z Citi Futures pak ovoří o 8,5 procentním růstu do konce března. Jako zásadní obrat v myšlení investorů označuje současnou situaci řada analytiků, ze středečních komentářů jmenujme ten od George Gera z RBC. Někteří ale zůstávají na medvědích pozicích. Například Morgan Stanley zatím setrvává na odhadu 1 160 dolarů za unci pro rok 2014 a Goldman Sachs očekává pro příštích dvanáct měsíců průměr 1 050 dolarů za unci.

Pozitivní zpráva pro cenu zlata přišla ve středu i z Peru. Země patří mezi šest největších exportérů na světě, přičemž v loňském roce vyvezla zlato za 8 miliard dolarů. Čtvrtina tohoto objemu ale podle dostupných údajů pochází z nelegální těžby zlaté rudy. Místní policie asi odvedla velký kus práce, protože oficiální místa uvádějí, že právě o tuto čtvrtinu se letos peruánský export sníží. Od loňského prosince prý na nelegální obchodování s černými těžaři doplatilo 19 společností a vláda zabavila tunu takto získaného zlata.

Zdroj: Washington Post, Reuters, IBTOvěřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.235.65.220

Holoubek koncern