Aktuální ceny: Cena zlata 2420.61 USD/oz   Cena stříbra 29.3945 USD/oz   USD 23.100 Kč   EUR 25.130 Kč  
Nákup v  

Znáte heraldická zvířata krále Jindřicha VIII.?

Blog
19.6.2023 | Zlaťáky

Anglické dějiny skrývají mnoho silných a poutavých příběhů. A nejeden z nich se váže k osobnosti v pořadí druhého krále z tudorovské dynastie Jindřicha VIII. Ten se do povědomí široké veřejnosti vepsal nepochybně i proto, že během svého života vystřídal šest manželek.Kýženého mužského potomka mu totiž dala až ta třetí - Jane Seymourová, která ale při porodu budoucího krále Eduarda VI. zemřela. Jejich nedlouhý manželský svazek ovšem dodnes připomíná úchvatný monument u vstupu do paláce Hampton Court nacházejícího se zhruba dvacet kilometrů od Londýna jihozápadním směrem proti proudu Temže. Ale nejen tam!

Heraldická zvířata Jindřicha VIII. Tudora a Jane Seymourové

Při příležitosti sňatku s dvorní dámou Jane Seymourovou v roce 1536 nechal král Jindřich pro tehdy nově zbudovaný velkolepý královský palác Hampton Court zhotovit soubor působivých heraldických soch a umístit je na příkopový mostek před velkou palácovou branou.

Zvířata měla odkazovat na okázalý původ Jindřicha VIII. a upevnit postavení jeho novomanželky Jane Seymourové. Pozoruhodný zvěřinec tvořila následující desítka legendárních a heraldických stvoření: anglický lev, tudorovský drak, richmondský chrt, seymourský panter a jednorožec, beaufortský yale, královnin lev a panter, královský drak a býk z Clarence.

V současné době se na Moat Bridge nacházejí bíle zářící repliky soch z počátku 20. století, neboť ty původní přišly k úhoně během rekonstrukcí paláce v 17. století. Od roku 2009 mají navíc v prostorách moderní palácové zahrady své pestrobarevné sourozence, kteří návštěvníkům zase připomínají půltisícileté výročí Jindřichovy korunovace.

Sběratelské mince s královskými heraldickými zvířaty

Není proto divu, že si Britská královská mincovna pro jednu ze svých špičkových kolekcí zvolila právě tuto úchvatnou sbírku královských heraldických zvířat. Návrhem výtvarné podoby zlatých a stříbrných mincí byl pověřen renomovaný zkušený sochař a ilustrátor David Lawrence, jenž má na svém kontě již několik ikonických návrhů pro sběratelské mince Britannia.

Zadání přitom v tomto případě nedostal vůbec snadné: stvořit desítku slavných heraldických zvířat v naturalističtější, realističtější podobě. Výsledek, jak se sami můžete přesvědčit na jednotlivých variantách mincí, je úchvatný. Tváře zvířat jsou věrné, až naturalistické, ale mnohé pozoruhodné a nerealistické detaily jejich těl a atributů přitom přímo odkazují k původním sochám. Moderně pojaté obrazy zvířat tak neztrácejí nic ze svého historického, ani heraldického významu.

Sběratelská série The Royal Tudor Beasts přitom jde svým způsobem proti historii, neboť navazuje na úspěšnou kolekci mincí s motivy královniných heraldických zvířat. Ve skutečnosti tomu ale bylo právě naopak: Jindřichovy sochařské skvosty z Hampton Courtu totiž inspirovaly mnoho dalších podobných projektů.

Zlaté a stříbrné sběratelské mince se zvířaty i s Alžbětou a Karlem

První ze série královských mincí se zvířecími královskými motivy byla vydána v roce 2022 a najdeme na ní korunovaného anglického lva držícího erbovní štít. Lev tradičně představuje anglickou odvahu, sílu, důstojnost a hrdost a těšil se velké oblibě právě u krále Jindřicha VIII., jenž ho stanovil štítonošem v královském erbu.

V následujícím roce pak jako druhý přišel na řadu beaufortský yale. Toto pozoruhodné mytologické zvíře s tělem antilopy či kozy, rysy divočáka a velkými rohy je zde zobrazeno s erbovním štítem, který Jindřich VIII. udělil novopečené královně, aby podpořil její postavení na královském dvoře, neboť nepocházela z urozeného rodu.

A do třetice padla volba na černého býka z Clarence nesoucího legendární erbovní štít s dvojitou růží rodu Tudorovců, který vznikl spojením dvou soupeřících královských dynastií, Lancasterů a Yorků.

Rubovou stranu mincí pak v okruží doplňují nápisy Lion of England, Yale of Beaufort či Bull of Clarence spolu s údaji o váze, ryzosti a roku emise. U prvních dvou je na lícní straně zobrazen tradiční portrét Alžběty II. od Jodyho Clarka s nápisem ELIZABETH II. D.G.REG.F.D., rokem emise a označením nominální hodnoty mince. U nejnovější emise je nahrazen novým mincovním portrétem krále Karla III. podle návrhu Martina Jenningse a opisem CHARLES III. D.G.REX.F.D.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.238.116.201

Holoubek koncern