Aktuální ceny: Cena zlata 2420.61 USD/oz   Cena stříbra 29.3945 USD/oz   USD 23.100 Kč   EUR 25.130 Kč  
Nákup v  

Všechny ctnosti pro královnu – poznejte sběratelské mince věnované věhlasné Viktorii

Blog
10.7.2023 | Zlaťáky

Královnou se stala ve svých osmnácti a celý svůj život vládla věhlasnému britskému impériu. Možná to byla žena malá, neb měřila pouhých 150 centimetrů, její moc však sahala k nebesům. Byla vládkyní největší říše moderního světa, nad kterou slunce nezapadalo. Její jméno jako by ji k tomu ostatně předurčovalo: Victoria, jež ve svém latinském původu znamená vítězná. Královna Viktorie byla zkrátka žena mocná, energická, duchaplná i ctná.Královna jako žádná jiná

Její jméno nenesou jen majestátní lodě, nádraží, parky, školy či desítky měst po celém světě. Jako „viktoriánská“ bývá označována rovnou celá éra s proslulou královnou spojená. Královna Viktorie zkrátka dodnes zosobňuje nezdolnou vůli i obdivuhodné schopnosti, stejně jako nostalgii po době, kterou již lehce zavál prach času. Není proto náhodou, že se k ní opakovaně vracejí umělci a tvůrci a že se znovu a znovu objevuje v různých podobách – třeba i na investičních mincích.

Unikátní mince s královninými ctnostmi

Stejně jako v případě dalších britských panovníků se portrét královny Viktorie objevil na standardních britských mincích, které byly v oběhu po dlouhá desetiletí. Dnes pak Viktorii v oběhu přirozeně nahradila královna Alžběta II. a do budoucna i současný král Karel III.

Propojení královny Viktorie se světem mincí ale stále zůstává silné a blízké. Možnost nahlédnout na osobnost královny Viktorie trochu jinak a připomenout si její výjimečnost v současné době proto nabízí i speciální edice sběratelských mincí s názvem Ctnosti královny.

Ctnosti královny stále živé

Jedinečná edice sběratelských mincí Ctnosti královny připomíná královnu Viktorii z poněkud odlišné perspektivy. Svým názvem i podobou odkazuje k pozoruhodnému památníku, který dal v Londýně po královnině skonu v roce 1901 zbudovat její syn Eduard II. a který můžeme dodnes obdivovat v blízkosti Buckinghamského paláce, tradičním sídle britských monarchů. Mimochodem – byla to právě královna Viktorie, kdo si tento palác za své sídlo zvolil.

Britové si přitom na pomník oblíbené panovnice museli pěkných pár let počkat. Slavnostně odhalen byl o desetiletí později a kompletního dokončení se dočkal dokonce až několik let po první světové válce – v roce 1924.

Vy ovšem na své stříbrné a zlaté sběratelské mince čekat nemusíte. Naopak byste neměli otálet, pokud hodláte některé z Ctností královny na památku Viktorie zařadit do svého portfolia.

Alegorie královniných ctností

Památník z dílny sochaře Sira Thomase Brocka tvoří ústřední alegorická postava představující okřídlené Vítězství, doprovázená personifikacemi Stálosti s kompasem a Odvahy s holí v ruce. Z podstavce pak na ústřední ceremoniální třídu Mall hledí alegorie Dobročinnosti/Mateřství, Pravdy a Spravedlnosti.

A právě tyto alegorické postavy se staly předlohami pro jedinečnou sérii sběratelských mincí připomínající královninu velikost a výjimečnost. Líc mince zobrazuje vždy jednu z šestice alegorií ctností doplněnou příslušným latinským mottem. Z rubu pak na vše dohlíží Viktoriina následovnice, královna Alžběta II.

Z Londýna až k vám domů

Na zbudování památníku Victoria Memorial bylo před sto lety vybráno 200 000 liber, které do Londýna putovaly od vrcholných představitelů zemí celého Britského impéria i z kapes obyčejných lidí.

Vám přitom na pořízení sběratelských mincí, které slavné dílo a ještě slavnější panovnici připomínají, postačí o poznání menší příspěvek, za který však získáte unikátní mince, které budou ozdobou vaší sbírky.

V nabídce najdete zlaté mince a stříbrné mince. Do série Ctnosti královny patří rovněž stříbrné pozlacené mince, které však již všechny našly své majitele.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.238.116.201

Holoubek koncern