Aktuální ceny: Cena zlata 2379.63 USD/oz   Cena stříbra 30.8575 USD/oz   USD 22.820 Kč   EUR 24.630 Kč  
Nákup v  

Top 5 investičních materiálů: Víte, do čeho se vyplatí vložit své finance?

Blog
12.5.2023 | Zlaťáky

Drahé kovy představují vynikající investiční materiál, a to díky své odolnosti před inflací. Na rozdíl od dalších komodit jsou imunní vůči politickým a globálním otřesům. Investici do vzácných kovů proto ocení zejména konzervativní investoři, kteří chtějí mít jistotu zhodnocení.Jaké materiály patří k investiční špičce?

⦁ Zlato

Jeden z mála vzácných kovů, jenž si udržel svou cenu po dlouhá tisíciletí. Zlato je dostupné, hodnotné, trvanlivé a poddajné. Navíc si hravě poradí s inflací, což je z hlediska investování klíčová vlastnost zlata. Své využití má ovšem také ve šperkařství, elektronice, zubním lékařství nebo stavebnictví.

Co se týká jeho vývoje na trhu, zlato si vede více než dobře – v roce 2020 totiž zaznamenalo rekordní růst hodnoty. Jeho cena překonala hranici 2000 dolarů za unci, čímž dosáhla historického maxima. Rok 2021 tolik úspěšný sice nebyl, ale hodnota zlata si stále drží vzestupnou tendenci. Troyskou unci zlata dnes pořídíte cca za 43700 korun.

Zlato cena za gram: 1400 Kč

⦁ Stříbro

O stříbře se říká, že se celé roky krčí ve stínu zlata. Pravdou je, že sdílí několik úžasných kvalit, které zaujmou každého investora – stejně jako zlato si uchovává svou hodnotu, má vysokou likviditu a výnos z investice se nedaní. Velký potenciál má hlavně v průmyslu, kam putuje asi 85 % z celkové těžby. Nalezišť tohoto drahého kovu ale každým rokem ubývá, což mu přidává na atraktivitě a žádanosti. Experti se shodují na tom, že vývoj ceny stříbra je pro investory více než příznivý. Od roku 2015 jeho hodnota kontinuálně stoupá a v roce 2020 dokonce dosáhla druhého maxima (jeho cena byla nejvyšší od roku 2010).

Stříbro cena za gram: 17 Kč

⦁ Platina

Platina se zapsala na seznam nejvzácnějších kovů na světě, a to už v 18. století, kdy došlo k jejímu objevu. Hojně se jí začalo využívat v automobilovém průmyslu, a to především k výrobě palivových článků a katalyzátorů dieselových aut. Celosvětové zásoby platiny jsou poměrně malé, což zásadně ovlivňuje její cenu. Odborníci udávají, že je až 20× vzácnější než například zlato.

Investice do platiny má rizikovější charakter. Největší skok v její hodnotě jste mohli vidět v roce 2008, kdy se cena vyhoupla z 793,20 dolarů na 2 270,50 dolarů za unci za pouhé tři měsíce. Během posledních 10 let její cena stále kolísala, nicméně od roku 2020 opět roste.

Platina cena za gram: 754 Kč

⦁ Palladium

Za zmínku stojí také investiční palladium, které bylo objeveno ve stejný čas jako platina. Palladium bylo získáno z platinové rudy, a to za použití nejrůznějších chemických reakcí. Jeho naleziště bohužel nejsou příliš velká, proto roční produkce činí pouhých 200 tun. Drtivá část se použije v automobilovém a elektronickém průmyslu, zbytek připadá na chemický průmysl a zubní lékařství.

Hodnotu palladia neustále tlačí poptávka na trhu s benzínovými motory. Od roku 2016 jeho cena roste raketovým tempem a v dubnu 2021 dokonce atakovala hranici 3000 dolarů za unci. V současné době se cena za unci pohybuje okolo 2500 dolarů.

Palladium cena za gram: cca 1063 Kč

⦁ Rhodium

A na závěr tu máme rhodium – vysoce odolný kov stříbřité barvy, který se vyskytuje pouze v několika zemích světa (např. Kanada, Rusko, Zimbabwe). Největším producentem je ale Jihoafrická republika, která dodává na trh až 60 % z celkové těžby. Stejně jako palladium či platina, i rhodium se využívá na výrobu katalyzátorů. Na rozdíl od výše zmíněných kovů je ale mnohem vzácnější. Odborníci dokonce tvrdí, že se jedná o nejcennější kov na světě.

Z hlediska podnikání představuje rhodium mnohem rizikovější investici. Vývoj jeho ceny za poslední roky připomínal horskou dráhu s velkými pády a vzestupy. Zatímco v roce 2016 se cena pohybovala okolo 600 dolarů za unci, v roce 2020 to bylo až 2400 dolarů. Příčinou rapidního růstu hodnoty je právě rostoucí poptávka v autoprůmyslu, ale také koronavirová krize.

Rhodium cena za gram: cca 4509 Kč

Vývoj kurzu komodit sledujte na Zlaťáky

Zajímavá vás aktuální vývoj cen drahých kovů? Na úvodní straně Zlaťáků najdete kurzy zlata, kurzy stříbra, kurzy platiny a kurzy palladia společně s grafem, který ukazuje růst/pokles jejich hodnoty. Díky tomu budete neustále v obraze, abyste mohli dělat správná investiční rozhodnutí.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.239.95.36

Holoubek koncern