Aktuální ceny: Cena zlata 2420.61 USD/oz   Cena stříbra 29.3945 USD/oz   USD 23.100 Kč   EUR 25.130 Kč  
Nákup v  

Slavné historické osobnosti na mincích. Čí výročí narození nebo úmrtí si letos připomeneme?

Blog
4.8.2023 | Zlaťáky

Česká republika měla ve své historii nespočet slavných osobností, které za sebou zanechaly nesmazatelnou stopu. Právem si proto vysloužily vydání mincí se svým portrétem k výročí jejich narození či úmrtí. Poznejte některé blíž.Jan Blahoslav, Max Švabinský nebo Jan Blažej Santini-Aichel jsou jen zlomkem slavných tváří vyobrazených na zlatých nebo stříbrných mincích. Chcete rozšířit svou sbírku? Máte skvělou příležitost!

Stříbrná mince Jan Blahoslav – 500. výročí narození

Slavný pedagog a spisovatel. Jemu věnovaná stříbrná mince vychází ve variantě proof a standard k příležitosti 500. výročí jeho narození.

Lícní strana je stylizována do podoby slavné knihy autora Grammatica česká. Na titulní straně se nachází symbolický kříž a na hřbetu knihy text ČESKÁ REPUBLIKA, 200 Kč. Knižní vzhled přechází i do rubové části se zobrazením Jana Blahoslava a textem 1523, JAN BLAHOSLAV, 2023.

Stříbrná mince Max Švabinský – 150. výročí narození

Mince zobrazující Maxe Švabinského má variantu proof a standard. Vychází k příležitosti 150. výročí narození českého malíře, grafika a pedagoga.

Rubová strana patří portrétu umělce. Na minci najdete jméno MAX ŠVABINSKÝ a roky 1873–2023. Úmyslně byla zvolena šikmá modelace a písmo, aby došlo k propojení obou stran mince. Lícní strana nese motiv nejznámějšího obrazu Švabinského s názvem Chudý kraj, nápisy ČESKÁ REPUBLIKA a nominální hodnotu 200 Kč.

Stříbrná mince Jan Blažej Santini-Aichel – 300. výročí úmrtí

Jan Blažej Santini-Aichel, slavný český architekt, si 300 let od své smrti vysloužil stříbrnou minci ve variantě proof a standard.

Obě strany mince představují jeho nejznámější stavby. Na rubu můžete vidět rytinu kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Spodní část zdobí nápis ČESKÁ REPUBLIKA a údaj o nominální hodnotě 200 Kč. Lícová strana představuje kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Nad ním se u okraje mince vine jméno slavného architekta a dole rok úmrtí 1723 a rok vydání mince 2023.

Víte už, které mince se slavnými osobnostmi českých dějin obohatí právě vaši sbírku?
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.238.116.201

Holoubek koncern