Aktuální ceny: Cena zlata 2320.535 USD/oz   Cena stříbra 29.2615 USD/oz   USD 22.990 Kč   EUR 24.680 Kč  
Nákup v  

Legendární příběhy z Britských ostrovů se vyprávějí i na investičních mincích

Blog
15.6.2023 | Zlaťáky

Určitě jste o nich už slyšeli. O zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával. Nebo o moudrém a odvážném králi, kolem jehož kulatého stolu se scházeli chrabří rytíři. A také třeba o čaroději Merlinovi, Malém Johnovi nebo Panně Marianě.Pravda, možná tito hrdinové ve skutečnosti nikdy neexistovali, ale legendy o nich kolují dodnes. A píší se o nich knihy, točí filmy a cestu si našli i na investiční mince Britské královské mincovny.

Investiční mince zrozené z anglických legend

Před pár lety se v legendární mincovně na Britských ostrovech rozhodli vzdát hold britskému folklórnímu dědictví a obrátili svou pozornost do dávných, legendami a mlhami opředených časů raného středověku. Tradice dávných příběhů totiž představuje bohatý zdroj inspirace a síly jak pro samotné umění a kulturu, tak pro společnost.

Legendární příběhy a vyprávění o Králi Artušovi, jeho rytířích kulatého stolu a svatém grálu či historky o několik století mladším Robinu Hoodovi a jeho partě zbojníků totiž už dávno nepatří pouze Britům, ale díky četným zpracováním se staly součástí mezinárodního imaginária. Ačkoli v Británii jsou přece jen o něco víc doma.

Trilogie investičních mincí Mýty a legendy

Minisérie investičních mincí s názvem Mýty a legendy je koncipována jako trilogie, přičemž každý její díl bude věnován trojlístku postav spjatých s jedním vybraným okruhem příběhů a postav ze staroanglických legend.

Ústřední postavou první trojice se stal celosvětově proslulý zbojník Robin Hood, jemuž dělá společnost jeho družka Mariana a také hrdinův nejbližší a nejstatečnější spolubojovník a přítel Malý John.

Druhá řada zlatých a stříbrných investičních mincí se zase obrací přímo do nitra slavné artušovské legendy a oslavuje bájného krále Artuše a jeho věrného učitele a zastánce, čaroděje Merlina. Na další pokračování a dokončení legendární mincovní trilogie si ještě sice budeme muset počkat, ale na první díly se již můžeme podívat. A třeba si je rovnou zařadit do portfolia investičních mincí.

Kdo může navrhovat legendy?

Pracovat s odkazem legend je velký závazek. A ne každý výtvarník dostane v životě příležitost podílet se na rozvoji staletých legend, nicméně na mýtech a legendách Britské královské mincovny dostala prostor hned dvě věhlasná medailérská jména.

Autorem výtvarného řešení rubové strany první části trilogie je již velmi zkušený, byť stále mladý britský medailér Jody Clark, jehož práci – portrét Alžběty II. najdeme ostatně také na lícní straně všech mincí v celé minisérii.

Návrhy pro druhou třetinu – tedy například portréty krále Artuše či čaroděje Merlina – jsou pak dílem další současné legendy Britské královské mincovny, ilustrátora a sochaře Davida Lawrence.

Zbojníky jako živé hlídá král a jeho čaroděj

Zbojnická trojice v podání Jodyho Clarka je vždy zobrazena v dynamickém gestu – Robin Hood stojí ve větvích stromu a napíná tětivu svého legendárního luku, Malý John je ve střehu s dřevěnou holí a Robinova družka Mariana s lukem a toulcem šípů na rameni se prodírá lesním porostem.

Clarkovi se tak na mincích podařilo vdechnout legendárním postavám život a zároveň našel způsob, jak je ponechat v úzkém sepětí s hlubokými hvozdy, které k jejich příběhům neodmyslitelně patří.

Plný života je i bájný král Artuš, jehož David Lawrence zobrazil ve chvíli nápřahu s magickým mečem Excaliburem před branami svého hradu Kamelotu. A energie nechybí ani čaroději Merlinovi zobrazenému v kouzelnickém hávu se sovou na rameni, jak se opírá o svou kouzelnou hůl a pravou rukou vládne magickým gestem.

Mýty a legendy jsou zkrátka a dobře jedinečnou ukázkou, jak lze i ve světě investic do drahých kovů skloubit tradici s moderními trendy. Necháte se okouzlit i vy?Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.220.44.148

Holoubek koncern