Aktuální ceny: Cena zlata 1780.12 USD/oz   Cena stříbra 20.17 USD/oz   USD 24.030 Kč   EUR 24.430 Kč  
Nákup v  

Stříbrná mince vydaná k 300 výročí bitvy u Poltavy.

10.9.2009
battle of poltavaPetrh mincovna vydává stříbrnou minci o váze 1 trojské unce k Třístému výročí bitvy u Poltavy jenž utvářela politickou strukturu Evropy po staletí. Tato bitva byla rozhodující a největší bitvou severní války.

Petrh mincovna vydává stříbrnou minci o váze 1 trojské unce k Třístému výročí bitvy u Poltavy jenž utvářela politickou strukturu Evropy po staletí. Tato bitva byla rozhodující a největší bitvou severní války.

V noci na 27. června / 8. července se začali Švédové připravovat k útoku. Za úsvitu zaútočili na ruské pevnůstky, z nichž některé obsadili; začal tuhý boj. Mezitím generál Alexandr Menšikov vedl silný jízdní útok, ale postavil se mu Rehnskiöld se svými muži. Brzy bylo ukořistěno 14 švédských standart, ale ruská jízda byla odražena. Poté švédská pěchota na levém křídle obsadila otevřený prostor za pevnůstkami proti Petrovu táboru. Mezitím Lewenhaupt napadl ruský tábor, dokud nebyl odvolán Rehnskiöldem, aby zaujal místo s ostatní armádou.

Battle_of_Poltava_1oz_Silver_Bullion_Coin

Nakonec se k ní připojil. Kolem šesté hodiny ranní se švédské síly chystaly zaútočit na ruský tábor. Generál Roos, útočící na pevnůstky, byl mezitím obklíčen a vzdal se. Rehnskjöld nakonec zaútočil na Rusy. Ruskému vítězství, již tak téměř jistému, napomohly 3 tisíce Kalmyků, kteří přispěchali před koncem bitvy. Po těžkém boji byly zbytky švédské armády zahnány na útěk na břeh Dněpru, k místu zvanému Perevoločna, kde Švédové 10. července kapitulovali. Rehnskiöld i Lewenhaupt padli do zajetí, v němž zůstali do konce života (1718, resp. 1719).

Bitva u Poltavy znamenala přelom v celé severní válce: Rusko získalo převahu nad Švédskem a stalo se tak skutečnou evropskou velmocí, zatímco Švédsko po století, kdy výrazně určovalo evropské dějiny, čekal úpadek. Bitva u Poltavy byla vedle bitvy u Kircholmu nejhorší porážkou švédských dějin.

Battle_of_Poltava_1oz_Silver_Bullion_Coin_box

Stříbrná mince Bitva u Poltavy a její parametry

Mince je ražena z 99,9% ryzího stříbra o průměru 40.6mm, o síle 4mm, váze 31.1g a vydaná pouze v počtu kusů 10,000.
Lícní strana mince zobrazuje protrét Královny Alžběty II. spolu s nominální hodnotou 1 dolaru, nápisem 'Tuvalu' a rokem '2009'.
Rub mince zobrazuje barevný obrázek znázorňující Petra velikého na koni a nápisy 'The Battle of Poltava,' '1709-2009' a '300th Anniversary'.
Mince je dodávána v půvabné krabičce spolu s číslovaným certifikátem věrohodnosti.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 34.236.192.4

Holoubek koncern