Aktuální ceny: Cena zlata 1713.64 USD/oz   Cena stříbra 20.8 USD/oz   USD 24.960 Kč   EUR 24.470 Kč  
Nákup v  

Stříbrná mince 100. výročí úmrtí Josefa Hlávky

5.3.2008
Dnem 5. března 2008 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí úmrtí architekta a mecenáše Josefa Hlávky. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,2 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Objednávejte včas - K dodání 14.3.

Dnem 5. března 2008 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí úmrtí architekta a mecenáše Josefa Hlávky. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem ?ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *?. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,2 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Objednávejte včas - K dodání 14.3. - - - - - OBJEDNAT MINCI

Dne 11. března 2008 uběhne přesně sto let od úmrtí největšího mecenáše 20. století Josefa Hlávky. Josef Hlávka se narodil v Přešticích jako druhorozený syn nemajetného úředníka rakouského mocnářství a Anny Hlávkové, rozené Stachové. Po studiích, které absolvoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni se začal zajímat o architekturu a pomáhat jako zednický učen na stavbách a následně se z něj stal úspěšný stavitel. Josef Hlávka byl také jedním z prvních novodobých podnikatelů. Jeho podnikání bylo velmi úspěšné, takže v 60-tých letech koupil pro svou maminku zámek v Luženech. Podnikání bylo ale také velmi vysilující, takže Hlávka ve svých 38 letech zkolaboval, ochrnul na obě nohy a odstěhoval se taktéž na zámek, který se svou druhou, hudebně velmi nadanou ženou Zdeňkou (mimo jiné rodinnou přítelkyní A. Dvořáka) přestavěl do současné podoby inspirované italskou neorenesancí. Antonín Dvořák pro novou zámeckou kapli zkomponoval pozoruhodné dílo známé jako Lužanská mše. Mecenášský věhlas získal Hlávka svým dokonale promyšleným programem zaměřeným především na kulturu a vzdělanost českého národa (Česká akademie věd a umění, stavby studentských kolejí a další). Čtyři roky před smrtí ustanovil bezdětný Hlávka jako svého univerzálního dědice Nadaci Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, která byla právnicky vytvořena tak precizně, že ji neohrozila ani totalita nacismu, ani komunismu a je to nejstarší nadace s nepřerušenou kontinuitou u nás.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.236.52.68

Holoubek koncern