Aktuální ceny: Cena zlata 1762.99 USD/oz   Cena stříbra 19.675 USD/oz   USD 24.200 Kč   EUR 24.570 Kč  
Nákup v  

Spisovatel Robert Burns na anglické pamětní minci

10.4.2009

K oslavě 250. výročí narození básníka a textaře Roberta Burnse vydává Britská královská mincovna zlatou a stříbrnou dvoulibrovou minci. Mince je ražena jako zákonné platidlo.


K oslavě 250. výročí narození básníka a textaře Roberta Burnse vydává Britská královská mincovna zlatou a stříbrnou dvoulibrovou minci. Mince je ražena jako zákonné platidlo.

Robert Burns se narodil 25. ledna 1759. Matka jemu a jeho mladšímu bratrovi často zpívala tradiční skotské písně. Jeho otec pevně věřil v řádné vzdělání a pomohl přesvědčit místní obyvatele k najmutí učitele Johna Murdocha. Murdoch brzy poznal, že si Burns brzy zapamatoval celé pasáže textu.

Ve věku 7mi let se přestěhovali na farmu Mount Oliphant. Kde byl život těžší. Ekonomická situace rodiny přinutila Roberta v mladém věku pomáhat otci s pracemi na polích, ale ani to ho nezastavilo v jeho tvořivosti. A tak v patnácti napsal svou první píseň "Handsome Nell" pro Nellie Kirkpatrick, která s ním pracovala na poli. Byla to zároveň první z písní a básní, které psal o ženách.

V místě bydliště byl dobře znám svými milostnými aférami. V roce 1785 se Robertovi narodilo nemanželské dítě se, které počal se služebnou své matky. Následující rok se jemu a Jean Armour, s kterou si po pár letech vzal za svou manželku. I když před svým manželstvím měl poměr s Mary Campbell a oba plánovali utéci na Jamajku.

Nakonec sláva a smrt zabránila Robertovi odjet. Mary, se kterou měl odjet zemřela a podařilo se mu vydat svou práci nazvanou Poems, Chiefly in the Scottish dialekt. Toto dílo z něj udělalo slavnou osobu.

Neschopen financovat své potřeby psaním Robert pokračoval v hledání dalších podniků. Stále zůstával plodný ve své básnické a textařské tvorbě. Také věnoval čas sbírání tradičních skotských písní. Tuto sbírku tvořil k zachování písní pro budoucnost. Pravděpodobně nejznámější písní je "Auld Lang Syne". Jedná se o jednu z nejznámějších písní v anglicky mluvícím světě, ježto je zpívána spolu s tradičním tancem přesně o půlnoci Nového roku. Nicméně protože píseň je zpívána ve skotském dialektu, mnoho lidí při zpěvu dělá chyby jak v textu, tak v melodii.

Do češtiny byla Burnsova báseň přebásněna Josefem Václavem Sládkem, nicméně tento překlad se příliš neujal.

Rub mince je pro obě provedení stejný. Místo portrétu Burnse mince zachycuje slova z písně "Auld Lang Syne" psané jeho vlastním rukopisem, které zpracoval tým rytců Britské královské mincovny.

Líc mince zobrazuje současnou podobu Jejího veličenstva královny Elizabeth II. Umělecký návrh lícní strany má na svědomí Ian Rank-Broadley.

Hrana mince je hladká s nápisem "SHOULD AULD ACQUAINTANCE BE FORGOT."


Technická specifikace zlaté mince:
Nominál: 2 GBP
Materiál: 22.k Au
Hmotnost: 15,98 g
Průměr: 28,4 mm
Provedení: proof
Autor (rub): kolektiv rytců Anglické králolovské mincovny
Autor (líc): Ian Rank-Broadley FRBS
Hrana: hladká s opisem "SHOULD AULD ACQUAINTANCE BE FORGOT"
Náklad: 1.000 ksTechnická specifikace stříbrné mince:
Nominál: 2 GBP
Materiál: 925/1000 Ag
Hmotnost: 12 g
Průměr: 28,4 mm
Provedení: proof
Autor (rub): kolektiv rytců Anglické králolovské mincovny
Autor (líc): Ian Rank-Broadley FRBS
Hrana: hladká s opisem "SHOULD AULD ACQUAINTANCE BE FORGOT"
Náklad: 20.000 ks


Související články s anglickou měnou:
Ch. Darwin a jeho Teorie evoluce na pamětní minci Velké Británie
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.238.252.196

Holoubek koncern