Aktuální ceny: Cena zlata 1712.06 USD/oz   Cena stříbra 20.744 USD/oz   USD 24.960 Kč   EUR 24.480 Kč  
Nákup v  

První medaile ze série "Women in the Bible"

18.12.2009
ruthIzraelská mincovna ve spolupráci s Bulharskou mincovnou vydává první medaile ze série "Women in the Bible" ( Ženy bible ). Jako první v této nové sérii se Izraelská mincovna rozhodla věnovat ženě jménem Rút a navazuje tím na svou již vydanou sérii zvanou "The Four Mothers" ( Čtyři matky ).

Izraelská mincovna ve spolupráci s Bulharskou mincovnou vydává první medaile ze série "Women in the Bible" ( Ženy bible ). Jako první v této nové sérii  se Izraelská mincovna rozhodla věnovat ženě jménem Rút a navazuje tím na svou již vydanou sérii zvanou "The Four Mothers" ( Čtyři matky ).

Kniha Rút- Megilat Rut "Svitek Rút", je jednou ze starozákonních knih. Podle židovského kánonu patří mezi Spisy, podle křesťanského mezi dějepisné knihy. Židé ji rovněž zahrnují mezi chameš megilot, tzv. pět svátečních svitků. Kniha se jmenuje podle hlavní hrdinky, Moabky Rút, která se provdala za židovského přistěhovalce. Když on i jeho bratr zemřeli, zůstali po nich Rút, její švagrová Orpa a židovská tchyně Noemi. Noemi se rozhodla vrátit do své vlasti, do Judska. Zatímco Orpa raději zůstala doma v Moabu, Rút chtěla následovat svou tchýni, a tak se vydaly do Judska.

V Judsku, kde platil obecně levirátní zákon, žilo několik příbuzných Rútina zesnulého manžela, kteří měli povinnost se Rút ujmout a zplodit s ní syna pro svého zemřelého příbuzného. Rút se dostala na pole Boaze, jednoho z nich. Boaz se rozhodl si ji vzít za ženu, ale protože nebyl nejbližší příbuzný, musel přimět nejbližšího příbuzného, aby se svého nároku na Rút zřekl. To nebyl problém, a tak se Rút stala manželkou Boazovou. Vstoupila nakonec i do rodokmenu krále Davida, jehož se stala prababičkou.

 ruth_gold_medal

Líc medaile navržen Itzhak Tordjmanem zobrazuje protrét Rút a svazek pšenice, který drží v rukou  jenž symbolizuje a připomíná sklizeň, kterou Boaz nechal zasít pro chudé.

Rub medaile navržen Dina Avinoam je identický s již zmíněnou sérií "Four Mothers", která zobrazuje věčný oheň, symbolizující kontinuitu s matkami bible skrze židovskou historii až k dnešním  "dcerám Izraele ".

Stříbrné a bronzové medaile o průměru 40mm, váze 20g, v nákladě 250ks a 1000ks byly raženy v Bulharsku a zlaté medaile z ryzího zlata a 14 karátového zlata o průměru 13.92mm a 24mm, váze 1.224g a 10g, v nákladě 555ks a 100ks v Izraeli, všechny ve špičkové kvalitě proof.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.236.52.68

Holoubek koncern