Aktuální ceny: Cena zlata 1713.57 USD/oz   Cena stříbra 20.807 USD/oz   USD 24.990 Kč   EUR 24.480 Kč  
Nákup v  

První dámy USA pro rok 2010

30.12.2009
2010_first_spouse_designAmerická mincovna představila návrhy pro zlaté pamětní mince 2010 First Spouse. Tyto čtyři zlaté mince jsou věnovány prvním dámám USA Abigail Fillmore, Jane Pierce, James Buchanan's Liberty a Mary Todd Lincoln.

first_spouses_buchanan Americká mincovna představila návrhy pro zlaté pamětní mince 2010 First Spouse. Tyto čtyři zlaté mince jsou věnovány prvním dámám USA Abigail Fillmore, Jane Pierce, James Buchanan's Liberty a Mary Todd Lincoln.

Série zlatých mincí First spouse odstartovala v roce 2007 společně s vydáním série Prezidentských dolarů. Každý rok mincovna vydává zlaté mince o váze půl unce ( 15,57g ) z 24 karátového zlata. Lícní strana mince většinou zobrazuje portrét první dámy a na rubu zachycuje její život a práci. Pokud president zastával úřad bez první dámy, licní strana ztvárňuje portrét Liberty (Svobody) a rubová strana se tematicky věnuje samotnému prezidentovi.

Zlatá mince Abigail Fillmore zobrazuje na své lícní straně portrét třinácté první dámy, navržený a vyrytý Phebe Hemphill. Rubová strana zachycuje Abigail Fillmore jak ukládá knihy do knihovny bílého domu, které vydávala. Rub mince byl navržen Susan Gamble a vyryt Josephem Menna.

2010-abigail-fillmore

Portrét čtrnácté první dámy Jane Pierce na lícní starně mince byl navržen Donna Weaver a vyryt Don Everhartem. Rub zachycuje Jane Pierce jak sedí ve staré sněmovně senátu a poslouchá debaty týkající se problematiky otroctví. Autorem je opět Donna Weaver a rytecké úpravy na rubu mince provedl Charles Vickers.

2010-jane-pierce

Zlatá mince Liberty Jamese Buchanana zobrazuje na lícní straně reprodukci čtvrt dolaru Liberty Head Quarter Eagle, která byla produkována v letech 1840 až 1907 a byla původně navržena Christian Gobrechtem. Tento návrh je použit z důvodu absence první dámy. Rub mince zobrazuje mladého Jamese Buchanana jak pracuje v rodinném obchodě jako účetní. Autorem rubové strany je David Westwood a rytcem je Joseph Menna.

2010-buchanans-liberty

Návrh a rytecké úpravy od Phebe Hemphill na lícní straně mince zobrazující portrét šestnácté první dámy Mary Todd Lincoln. Rub mince zobrazuje Mary Todd Lincoln při návštěvě zraněných vojáků, kterým přináší květiny a knihy. Autorem je Joel Iskowitz rytcem Phebe Hemphill.

2010-mary-todd-lincoln


Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.236.52.68

Holoubek koncern