Aktuální ceny: Cena zlata 1712.38 USD/oz   Cena stříbra 20.753 USD/oz   USD 25.010 Kč   EUR 24.480 Kč  
Nákup v  

Právě vychází stříbrná mince 1863 Battle of Gettysburg

29.12.2009
gettysburg_battleAustralská Perth mincovna právě vydává další stříbrnou pamětní minci kvality proof a o váze jedné unce 1863 Battle of Gettysburg ( Bitva u Gettysburgu 1863 ) ze série pěti mincí  'Slavné bitvy'.

Australská Perth mincovna právě vydává další stříbrnou pamětní minci kvality proof a o váze jedné unce 1863 Battle of Gettysburg ( Bitva u Gettysburgu 1863 ) ze série pěti mincí  'Slavné bitvy'.

Bitva u Gettysburgu, která se odehrála 1. - 3. července 1863, je dodnes největší bitvou svedenou na Americkém kontinentu. Bylo zde vystřeleno něco kolem 55 000 dělových nábojů a utkalo se zde 6% Američanů ve věku, kdy byli schopni vojenské služby, z 29 států. Vítězství Unie mělo dalekosáhlé důsledky pro vývoj americké občanské války i na osud Konfederace. Avšak přestože armáda vedená generálem Roberta E. Leem byla před bitvou oproti unionistické armádě generálmajora Georga Meada, co do počtu vojáků, ve dvaceti tisícové početní nevýhodě, nebyl výsledek bitvy na jejím počátku, ani v jejím průběhu, v žádném případě jednoznačný.

Virginská armáda dokázala v průběhu války svého nepřítele opakovaně porážet i s výrazným oslabením. Ale zejména díky těmto vítězstvím vzrostlo sebevědomí generála Leea natolik, že doplatil na chyby, kterých se při boji s ním opakovaně dopouštěl nepřítel. To zejména ve druhém a třetím dni střetnutí. O charakteru velitele jižanské armády však vypoví leccos fakt, že si svá špatná rozhodnutí ihned po bitvě před svými podřízenými přiznal.

1863-Battle-of-Gettysburg-Silver-Coin

To, že se jedna ze stran dopustí závažné chyby, bylo ve stávající atmosféře velmi pravděpodobné. Velitelé obou armád byli pod velkým tlakem. Zejména generál Meade, který byl do své funkce jmenován teprve jen několik dní před bitvou. Díky telegrafu a sílícímu vlivu žurnalismu byla o každém kroku armády ihned informovaná široká veřejnost a stejně tak oba prezidenti. Na severu vládlo po řadě porážek potomacké armády v politickém i civilním životě značné napětí. Stejně tak na mezinárodní scéně, neboť vše naznačovalo tomu, že další vítězství Konfederace by mohlo znamenat uznání její nezávislosti a konec války.

Lícní strana mince tradičně zobrazuje portrét anglické královna Alžběty II. a rubová strana zachycuje poslední den bitvy v barvě mezi dvěma silami - voják s namířenou puškou a připravený kanón. Mince o průměru 40.60mm vydaná na počest této krvavé bitvy je ražena z 99.9% ryzího stříbra do kvality proof  v nákladu pouze 5,000 kusů a bude dodávána v prezentační krabičce s ilustrovanou brožurou a certifikátem věrohodnosti od australské mincovny.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.236.52.68

Holoubek koncern