Aktuální ceny: Cena zlata 1778.66 USD/oz   Cena stříbra 20.235 USD/oz   USD 23.980 Kč   EUR 24.430 Kč  
Nákup v  

Platinová medaile z Jablonce je světovým unikátem

5.11.2009
platinova_medaileJablonec nad Nisou - Půlkilogramová platinová medaile, jejíž ražbu dnes zahájila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, je světovým unikátem. Tak velkou ražbu z platiny zatím nikdo neuskutečnil, řekl novinářům obchodní ředitel mincovny Libor Křapka.

Jablonec nad Nisou - Půlkilogramová platinová medaile, jejíž ražbu dnes zahájila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, je světovým unikátem. Tak velkou ražbu z platiny zatím nikdo neuskutečnil, řekl novinářům obchodní ředitel mincovny Libor Křapka.

platinova_medaile_man

Mezi stovkou zájemců o medaili jsou proto i cizinci, hlavně ze sousedního Německa a Rakouska. Převažují ale kupci tuzemští, vedle investorů a sběratelů se začínají objevovat i známé osobnosti. Jména investorů ale mincovna nesděluje.

Medaile o průměru 85 milimetrů a tloušťce sedmi milimetrů je vyrobena z půl kilogramu čisté platiny. Zdobí ji motiv chrámu sv. Víta v Praze, autorem předlohy je sochař Vladimír Oppl, který je mimo jiné autorem dvacetikorunové a padesátihaléřové mince. Mincovna je připravena vyrazit až 400 platinových medailí. "Na vyražení motivu je třeba plný výkon hydraulického lisu o síle 650 tun," poznamenal Křapka. Pro příští rok chystá mincovna další podobnou ražbu s motivem chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Do budoucna by měla vzniknout celá série platinových medailí s motivy slavných českých staveb.

platinova_medaile_2009_500_grams

S ražbou velkých medailí mají v Jablonci zkušenosti, v minulosti už razili několik podobných investičních medailí ze zlata. Ty ale vážily rovný kilogram. "Tahle ražba je ale unikátní především použitým kovem, platina je mnohem tvrdší a hůř se zpracovává. V minulosti jsme už s platinou pracovali, ale vyrazit platinovou medaili této velikosti je mnohem náročnější," řekl Křapka. Ani rakouská mincovna, kde jablonečtí nakupují platinové polotovary, nemá s podobnou ražbou zkušenosti.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 18.207.157.152

Holoubek koncern