Aktuální ceny: Cena zlata 1632.07 USD/oz   Cena stříbra 18.561 USD/oz   USD 25.490 Kč   EUR 24.560 Kč  
Nákup v  

Keplerovy zákony na německé pamětní minci

26.4.2009

Německá měna bude zanedlouho opět o jednu minci bohatší. Tentokrát podle emisního plánu německé mincovny vychází dne 7. května 2009 nová stříbrná pamětní mince věnovaná Kellerovým zákonům, které byly vydány již před čtyřmisty lety. Německý matematik, astronom a astrolog Johannes Kepler své dílo Astronomia Nova vydává při pobytu v Praze roku 1609, kde pobývá od roku 1600 na dvoře císaře Rudolfa II.

Německá měna bude zanedlouho opět o jednu minci bohatší. Tentokrát podle emisního plánu německé mincovny vychází dne 7. května 2009 nová stříbrná pamětní mince věnovaná Kellerovým zákonům, které byly vydány již před čtyřmi sty lety. Německý matematik, astronom a astrolog Johannes Kepler své dílo Astronomia Nova vydává při pobytu v Praze roku 1609, kde pobývá od roku 1600 na dvoře císaře Rudolfa II.

Při příchodu na císařský dvůr se stává asistentem Tychona Brahe, na jehož popud propočítal dráhu Marsu a po dlouhých výpočtech objevil v Praze (1609) první dva ze svých slavných Keplerových zákonů. Kromě astronomie se Kepler věnoval i astrologii a horoskopům, kterých sestavil za svůj život kolem 800, včetně svého.

Na základě jeho výroku, že "astronomie je moudrou matkou a astrologie záletnou dcerkou, která aby svou matku udržela při životě se prodává každému zájemci, který chce a může zaplatit", se dodnes traduje, že se astrologií zabýval pouze za účelem finančního zisku. Kepler však astrologii také později obhajoval, když mimo jiné napsal: "?naprosto neklamné zjištění - tak jisté, jak jen lze doufat- že organismy jsou podněcovány sublunárními konjunkcemi a aspekty planet, mě přimělo a přinutilo překonat své záporné stanovisko?" Odmítal sice pověry a bezduché přijímání soudobých astrologických výkladů, ale zdůrazňoval závislost astrologie na empirii a vytvořil tak v jistém smyslu moderní, dnes převažující pojetí astrologie. Uvažoval dokonce o vlivu budov a hor, zastiňujících planety a hvězdy v okamžiku narození.

Svými kosmologickými zákony se snažil doložit staré pythagorejské učení o harmonii sfér a astrologii přispěl i možností lépe a přesněji propočítávat horoskopy. Do sestavování horoskopů například jako první zavedl dekagonální řadu aspektů (decil, kvintil, tredecil, bikvintil). Na základě svých astronomických a astrologických výpočtů odhadl datum narození Ježíše na rok 7 př. n. l., kdy proběhla nepříliš častá vícenásobná konjunkce. (Podobná nastala až v roce 1942).


Technická specifikace mince:
Nominál: 10 EUR
Náklad: 200.000 ks
Emise: 7. květen 2009
Mincovna: Stuttgart
Značka mincovny: F
Hmotnost: 18 g
Materiál: 925/1000 Ag
Průměr: 32,5 mm
Hrana hladká s vlisem: ASTRONOMIA NOVA - WENDE ZUR HIMMELSMECHANIK
Autor: Ulrich Böhme, Stuttgart
Téma Keplerových zákonů je natolik přesahující hranice, že se také Česká národní banka rozhodla zařadit do svého emisního plánu minci s tímto motivem 400. výročí První dva Keplerovy zákony.


Související články s německou měnou:
Mistrovství světa v lehké atletice, Berlín 2009
Nález starých antických mincí nedaleko Hanoveru
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 100.25.42.211

Holoubek koncern