Aktuální ceny: Cena zlata 1707.9 USD/oz   Cena stříbra 20.195 USD/oz   USD 24.800 Kč   EUR 24.470 Kč  
Nákup v  

Deset největších mýtů o zlatě

28.6.2011
kolekce_gold_rush_staty_horecky Cena zlata včera opět dosáhla nových rekordů, peníze investované do něj za posledních deset let téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Zdá se ale, že jen málo investic přitahuje tolik mýtů a nesmyslů jako tento kov.

Cena zlata včera opět dosáhla nových rekordů, peníze investované do něj za posledních deset let téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Zdá se ale, že jen málo investic přitahuje tolik mýtů a nesmyslů jako tento kov.

Zde je deset z nich:

1. Zlato je nadhodnoceno. Jak to může někdo vědět? Nikdo jeho hodnotu nezná, takže nelze mluvit o jeho nadhodnocení či podhodnocení. Dylan Grice, stratég z SG Securities, uvádí, že v porovnání s nafouknutou nabídkou peněz je stále levné. A i kdyby na něm nyní byla bublina, může to trvat ještě léta, než praskne.

2. Chytré peníze ze zlata vycouvaly již před dlouhou dobou. Skutečně? Lidé to říkají již minimálně pět let. Přesto má šéf hedge fondu John Paulson zainvestovány 4 miliardy dolarů v SPDR Gold Trust a George Soros 650 milionů dolarů v ETF. Bank of America/Merrill Lynch ve svém průzkumu mezi fond manažery před šesti lety dostala ohledně zlata jen pár odpovědí. Nyní zájem o tuto investici vzrostl; během posledních dvou a půl let, s výjimkou krátkého období na počátku roku 2009, manažeři poměrně konzistentně tvrdili, že zlato je nadhodnocené. zlatoBěhem tohoto období jeho cena vzrostla z 850 dolarů na téměř 1 300 dolarů za unci.

3. Zlato je bezpečným útočištěm. Mezi lety 1980 a 2000 ztratilo téměř čtyři pětiny své kupní síly. Během pádu v roce 2008 ztratilo téměř třetinu hodnoty. Pokud je toto bezpečí, nechtěl bych vidět to, co je volatilní. Zlato je jen aktivum jako cokoliv jiného.

4. Zlato je skutečnými penězi, zatímco peníze vytvořené vládou nebo společností jsou jen papírovými penězi. Jaký nesmysl. Jedinou věcí, která z peněz dělá peníze, je to, že zbytek společnosti je za ně považuje. Manažerka jednoho fondu mi nedávno vyprávěla o někom, kdo se dostal z krize v Africe díky úplatkům ve formě lahví s alkoholem. Poukázala na fakt, že pokud by se společnost rozpadla, nejlepšími penězi by byly věci, které lidé potřebují - jídlo, cigarety a alkohol.

5. Akcie těžebních společností jsou ziskovější investice než samotné zlato. Pravdou je, že někdy to platí, někdy ne. A vše záleží na ceně, kterou zaplatíte.

6. Akcie malých těžebních společností jsou rizikové. Jisté je, že každá akcie je riziková, jejich koš, například ve formě Market Vectors Junior Gold Mine ETF, je ale rizikový mnohem méně. Vše opět záleží na ceně, kterou zaplatíte.

7. Zlato je mnohem lepší investicí než ostatní cenné kovy. Proč? Opět to záleží na ceně. Během delšího období se zdá, že stříbro i platina šly stejným směrem jako zlato. Za posledních 20 let vyneslo stříbro o 25 % více, platina o 5 % než zlato. Nešlo ale o soustavný pohyb a jednou byl lepší jeden kov, příště druhý.

8. Zlato je tak dobrou investicí, protože si udržuje svou kupní sílu po staletí. Je těžké uvěřit tomu, že toto lidé myslí vážně. Spolehlivé informace je těžké získat z doby před 50 lety, natož pak z doby Říma. Navíc platí, že pokud si zlato uchovalo svou kupní sílu po dobu 3 000 let, pouze to znamená, že jeho návratnost upravená o inflaci je 0 %. Vládní dluhopisy, jejichž výnos je chráněn proti inflaci, poskytnou inflaci plus 2 %.

9. Vzájemné fondy investující do zlata jsou všechny stejné. Ani náhodou. Vanguard Precious Metals & Mining již ani není považován za fond investující do zlata. Většina z takových fondů tak nečiní, kupují akcie těžebních společností. A jejich styl se liší.

10. Vždy byste měli držet 7 % portfolia ve zlatě. Proč 7 %? Když se zbytek propadne, těch 7 % moc nepomůže, i když se jeho cena zdvojnásobí. Jako obvykle to záleží na ceně, kterou zaplatíte.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.200.137.63

Holoubek koncern