Aktuální ceny: Cena zlata 1832.42 USD/oz   Cena stříbra 21.607 USD/oz   USD 23.280 Kč   EUR 24.620 Kč  
Nákup v  

Staršími bankovkami od července nezaplatíte. Co s nimi? Proměňte je ve zlato

8.5.2022 | tým Zlaťáky.cz
Doba čtení přibližně 4 minuty

Starší papírové bankovky, jako je stokoruna, dvousetkoruna, pětistovka, tisícovka a dvoutisícovka, přestanou s nástupem letošních letních prázdnin plnit svoji funkci. Česká národní banka staré vzory bankovek postupně stahuje z oběhu. Pokud je však máte v peněžence nebo doma uloženou větší hotovost, směňte je za investiční zlaté nebo stříbrné slitky, případně pamětní mince. Poradíme vám, jak poznáte staré bankovky od těch nových. A jak uchovat jejich hodnotu navzdory inflaci.

Přesto, že výměna bankovek bude časově neomezená, od 1. července 2022 s nimi v obchodě už nezaplatíte. Staršími vzory bankovek se míní ty, které jsou vydané v letech 1995 až 1999. Pokud vás napadá otázka, proč k tomu Česká národní banka přistupuje, odpověď je nasnadě. Bankovky jednoho vzoru jednak usnadní jejich strojové zpracování u ČNB, ale také předejdou pochybnostem o platnosti či pravosti papírové měny. Starší vzory bankéři průběžně vyřazují z oběhu v rámci kontroly hotovosti při jejím zpracování.

Jak poznat starý vzor bankovky?

Nejjednodušší způsob, jak bankovky rozpoznat, je podle typu stříbrného proužku. Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění. Novější bankovky mají proužek širší a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky. Zkontrolujte si proto svoji hotovost. Stane-li se, že doma objevíte tyto bankovky v době po jejich platnosti, nemusíte si zoufat. Kdykoliv je můžete směnit za nové. Banka má povinnost je od vás bez časového omezení přijmout. Pokud objevíte po dvou letech zapomenutou bankovku a nebudete chtít přijít o její hodnotu, jedinou možností, jak získat obnos zpět, bude výměna na pokladnách ČNB. Na tomto místě vám ji vymění kdykoli. I po deseti letech.

Kde neplatné bankovky vyměnit? Proměňte je ve zlato

Končící bankovky vám vymění na pokladně v každé bance nebo na všech sedmi územních zastoupeních České národní banky. Nechcete-li však trávit čas čekáním u pokladny, zajděte si do jedné z kamenných poboček Zlaťáků. Vaši hotovost můžete proměnit ve zlato. Pořízením investičních zlatých slitků nebo například sběratelských historických mincí vyřešíte dvě mouchy jednou ranou, a ještě na tom vyděláte. Hodnota zlata totiž na rozdíl od jakékoliv měny stále roste. Peníze obecně jsou v současném světě nekrytou měnou a vaše bankovky v ruce ve srovnání s cenným kovem „papírkem“. Odpadne vám starost s řešením výměny bankovek u přepážek bankovních úředníků. Ve Zlaťácích to jde bez čekání. V době nouzového stavu, který u nás platí zatím do konce května, je možné ve Zlaťácích platit v hotovosti bez omezení. V běžném režimu je omezení platby v hotovosti na 270 000 Kč, viz stránka platebních podmínek.

Co Vám můžeme nabídnout?

Online výkupní cena
Na objednávku (5 pracovních dní)
47 461 Kč

Pětitisícovek se výměna netýká

Nestává se běžně, že by člověk vytáhl z kapsy bankovku s prvním československým prezidentem. To je právě důvod, proč se výměna nedotkne této bankovky. Představují asi šest procent bankovek v oběhu, neplní se jimi bankomaty a lidé se s nimi setkávají spíše při výběru velké hotovosti v bance.

Mezi lidmi co do počtu vede dvoutisícovka

Podle statistik bylo ke konci roku 2021 v oběhu nejvíce dvoutisícikorun, a to přesně 177,3 milionu kusů. Teprve po ní tisícikoruny, dvoustovky a stovky. Celkový počet bankovek a mincí v oběhu vyčíslili banky ke konci loňského roku na 2,73 miliardy kusů.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 18.205.176.39

Holoubek koncern