Aktuální ceny: Cena zlata 2322.375 USD/oz   Cena stříbra 29.218 USD/oz   USD 22.970 Kč   EUR 24.660 Kč  
Nákup v  

Zlatá mince k výročí Československa jako připomínka slavné události

Blog
28.10.2022 | Zlaťáky

Vznik Československa je jedním z významných dnů v novodobé historii naší vlasti. Je logické, že k výročí tak významné události přišla Česká národní banka se speciální mincí. Jak vypadá?Československo vzniklo 28. října 1918. O sto let později si můžete minulost připomenout se zlatou mincí, kterou ČNB vydala 23. října 2018.

Zlatá mince Československo

Pamětní československá mince je ražena ze zlata s ryzostí 999,9. Vydává se ve dvojím provedení – buď v běžné kvalitě, nebo špičkové kvalitě proof. Liší se povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince v proof kvalitě jsou vysoce leštěné, hrana hladká a reliéf matný. Mince s běžnou kvalitou mají hranu s vroubky.

Průměr těchto zlatých mincí je 34 mm a hmotnost 31,107 g. Při ražbě jsou povoleny určité odchylky, proto údaje nemusí odpovídat naprosto přesně. U hmotnosti může být odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.

Symboly i osobnosti spjaté se vznikem Československa

Rubová část mince zobrazuje velký znak Československé republiky. Pod znakem můžete vidět faksimile neboli věrnou napodobeninu podpisů Edvarda Beneše, M.R. Štefánika a T.G. Masaryka. V dolní části je návrší s lipovou sazenicí a letopočty 1918 a 2018. Po obvodu mince se line text VZNIK ČESKOSLOVENSKA a nechybí iniciály autora mince, akademického malíře Vladimíra Pavlici.

Lícní strana zobrazuje návrší s lípou. Přes korunu lipového stromu vedou štíty s heraldickými zvířaty, které známe z velkého státního znaku – český lev, moravská orlice a slezská orlice. Nechybí označení nominální hodnoty mince, po obvodu vede nápis ČESKÁ REPUBLIKA.

Tato jedinečná zlatá mince k výročí Československa je úchvatnou připomínkou bohaté české historie a měla by být součástí sbírky každého sběratele.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.220.44.148

Holoubek koncern