Aktuální ceny: Cena zlata 2317.175 USD/oz   Cena stříbra 29.101 USD/oz   USD 23.030 Kč   EUR 24.710 Kč  
Nákup v  

Zájem o zlato u Čechů a Němců roste

Zajímavost
29.8.2023 | Zlaťáky

Čeští i němečtí investoři stále častěji vyhledávají bezpečná místa, jak ochránit své bohatství a to jim umožňují především vzácné kovy. Vliv na to má také zvyšující se inflace, která v Česku i Německu dosáhla v loňském roce rekordních úrovní.ČNB navýšila své zlaté rezervy

Česká národní banka navýšila v červnu své rezervy na 19,56 tun zlata. Pokud bychom tento objem zlata rozpočetli na obyvatele, tak by každý Čech měl z této rezervy 1,8 g zlata, což odpovídá jednomu zlatému prstenu. Mezi obyvateli je však tohoto vzácného kovu mnohem více, než vlastní samotná ČNB. Z hlediska okolních států mají ale nejvíce zlata Němci a to konkrétně 3 354,89 tun. I když je trend navyšování zlatých rezerv obou zemí na vzestupu, podmínky pro samotný nákup se u jednotlivců stále zpřísňují.

Kvůli evropským směrnicím, které bojují proti praní špinavých peněz, mohou zákazníci v Německu pořídit za hotovost a bez doložení dokladu totožnosti drahé kovy v maximální částce 2 tisíc EUR (cca 48 tisíc Kč). Za tuto částku si mohou zájemci pořídit například 1 unci zlata. Při větším obnosu již musí dokládat svoji totožnost. A právě z tohoto důvodu začali němečtí investoři stále více nakupovat právě v Česku, kde je povolen denní limit bez předložení OP do 270 tisíc Kč.


“Naše karlovarská pobočka se nachází v blízkosti hranic s Německem, proto se stala vyhledávaným místem německých turistů, kteří při svých návštěvách v lázeňském městě zavítají i na naši pobočku. Sice v ČR stojí unce zlata o něco více než v Německu, ale zase tu máme vyšší denní limit při platbě v hotovosti bez doložení dokladu totožnosti. Ne každý klient chce být dohledatelný, ať už třeba z důvodu bezpečnosti,” říká Petr Miškovský, obchodní poradce Zlaťáky.cz a dodává, že nad 270 000 Kč už vyžaduje společnost platbu a identifikaci skrz banku tak, jak to ukládá zákon.

Poptávka po zlatě roste

“Žlutý kov je u Němců velmi oblíbený především kvůli jejich negativní zkušenosti s hyperinflací ve dvacátých letech minulého století, měnovou reformou a poválečnou obnovou. Papír se stal bezcenným, zlato však vyhrálo,” uvádí analytik společnosti Zlaťáky.cz Jakub Petruška.

Německá vláda pod vlivem Evropské legislativy zpřísnila nákupy zlata více než okolní země. Spolková rada usiluje o ještě nižší limit pro nákup vzácných kovů a to do výše 1 000 EUR, tzn. že Němci si možná už brzy nebudou moci koupit ani jednu unci zlata bez předložení identifikace. Lze tedy předpokládat, že nárůst počtu německých investorů se v ČR ještě zvýší.

“Ke zvyšující se poptávce je možné přičíst i rostoucí finanční osvětu, jelikož lidé diverzifikují svá portfolia a přidávají do nich právě zlato. Což je další faktor, který potvrzuje tento “žlutý” trend,” dodává Petruška.

Více informací naleznete v reportáži České televize.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.230.173.188

Holoubek koncern