Aktuální ceny: Cena zlata 1848.62 USD/oz   Cena stříbra 22.18 USD/oz   USD 23.020 Kč   EUR 24.380 Kč  
Nákup v  

Jaké jsou vzácné české mince a bankovky s vysokou sběratelskou hodnotou?

Blog
1.5.2023 | Zlaťáky

Zájem o nákup českých sběratelských mincí a bankovek stále roste. Investoři je vnímají jako atraktivní investici, která by jim mohla jednou přinést vysoký zisk. Pojďte si přečíst, jaké vzácné mince jsou stále v oběhu, jakou mají hodnotu a podle čeho se určuje jejich cena.Nákup sběratelských mincí patří mezi oblíbené způsoby investice. Potvrzují to i statistiky, podle nichž Česká národní banka registruje zvyšující se zájem o historická platidla už od roku 2015. Není se čemu divit: za desítky let mohou mince – ale také bankovky – dosáhnout velké hodnoty. Důkazem jsou tyto vzácné české kousky, které svým majitelům přinesly, nebo teprve přinesou, pohádkové jmění.

Vzácné české mince a bankovky s vysokou sběratelskou hodnotou

⦁ Pětitisícovka z roku 1919

Hned na úvod začneme největším českým rekordem. Velkým šťastlivcem se v roce 2020 stal majitel pětitisícové státovky z roku 1919. Tato česká bankovka byla v oběhu pouze dva roky a vydražila se za neuvěřitelných 12,1 milionu korun, což z ní udělalo nejdražší tuzemskou bankovku v naší historii.

Pětitisícová státovka z roku 1919

Zdroj fotografie: ČTK

⦁ Stokoruna z roku 1919

Velkou hodnotou se pyšní i první stokoruna z roku 1919. Jedná se o tištěný oboustranný návrh poukázky Zemské banky Království českého a odborníci odhadují, že její cena se může vyšplhat až na 5 milionů korun. A pozor: tato poukázka z dílny Alfonse Muchy je stále v oběhu (viz aktualne.cz).

Stokoruna z roku 1919

Zdroj fotografie: sberatel.com

⦁ Desetikoruna z roku 1995

Za zmínku stojí i desetikoruna s nápisem Specimen. Jedná se o jednu z vzácných českých mincí v oběhu, po kterých je stále velká poptávka. Vyraženo bylo pouze 120 kusů, takže u sběratelů budí velký zájem (viz penize.cz).

Desetikoruna z roku 1995 s nápisem Specimen

Zdroj fotografie: Jakub Plíhal

Jak se určuje hodnota sběratelských mincí a bankovek?

Všechny zájemce jistě zajímá, podle čeho se určuje cena pamětních platidel. Stejně jako u dalších sběratelských předmětů hraje důležitou roli zachovalost (viz stupně zachovalosti platidel) a počet kusů. Peníze z limitované edice mají pochopitelně mnohem vyšší hodnotu. Zajímavostí je, že mnoho českých bankovek a mincí má vyšší cenu jen pro to, že obsahují chybu v tisku.

Jejich hodnotu dokonce můžete sami ověřit ve speciálních katalozích, v nichž jsou zmapována všechna platidla od roku 1918 po současnost.

Investujte do vzácných českých mincí a bankovek

Pokud u sebe zrovna nemáte žádná pamětní platidla, nemusíte zoufat. Na našem e-shopu Zlaťáky najdete unikátní stříbrné i zlaté mince, které mohou představovat zajímavou investiční příležitost. Prohlédněte si i vy naše pestré portfolio s nízkými emisními náklady.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.200.101.84

Holoubek koncern