Cena zlata 4612.9 USD/oz   95 809,93 Kč/oz   USD 20.770 Kč   EUR 24.160 Kč  
Nemáte vybranou prodejnu
Nákup v  

Vánoce zlato ani stříbro nezastavily. Naopak - padaly další rekordy

Analýza trhu
5.1.2026 | Ing. Jakub Petruška, Zlaťáky.cz

Zatímco většina lidí si během Vánoc dopřávala klid a odpočinek, trhy s drahými kovy rozhodně nespaly. Zlato i stříbro pokračovaly v silném růstu a během svátečních dní dosáhly na nové historické rekordy.



Ceny obou kovů rostly velmi rychle a prakticky ze dne na den posouvaly své hranice výš. Zlato se dostalo na dosud nevídané úrovně a stříbro jej v tempu růstu dokonce předčilo. To, co ještě na začátku týdne působilo jako výjimečné maximum, bylo o pár dní později dávno překonáno.

V průběhu vánočního týdne došlo k několika výrazným cenovým pohybům. Zlato v pondělí 22. prosince v ranních hodinách překonalo hranici 4 400 USD za trojskou unci, zatímco stříbro se ve stejném období přiblížilo k úrovni 70 USD. O den později se stříbru podařilo tuto hranici překonat. Velmi krátce poté však byly tyto hodnoty opět minulostí. V pátek 26. prosince se cena zlata dostala nad 4 500 USD za unci a stříbro se ve stejném čase obchodovalo již kolem 76 USD.

Důvodů, proč se drahým kovům tak daří, je hned několik. Především se znovu potvrzuje jejich role bezpečného přístavu. Svět čelí dlouhodobé nejistotě, geopolitickým konfliktům (v poslední době napětí kolem Venezuely, útoky USA na ISIS v Nigérii, pokračující válka na Ukrajině, atd.) i ekonomickým rizikům a investoři proto hledají aktiva, která si dokážou udržet hodnotu i v turbulentních časech.

Významnou roli hraje také politika centrálních bank. Očekávání, že americká centrální banka bude i nadále uvolňovat měnové podmínky, podporuje zájem o zlato i stříbro. K tomu se přidávají nákupy ze strany centrálních bank, přílivy do ETF fondů, oslabování dolaru nebo rostoucí zadlužení států.

Zlato má za sebou mimořádně silný rok, během kterého doslova přepisovalo historické tabulky. Od počátku roku si připsalo zhodnocení o cca 73% v dolarovém vyjádření a přibližně 46% v korunovém.
Ještě výraznější růst ale zaznamenalo stříbro, které v letošním roce zlato jasně překonalo. k 29. prosinci přidalo o neuvěřitelných 187% v dolarech a 145% v korunách. Tento vývoj ukazuje, že investoři se nebojí hledat příležitosti i mimo tradičně preferovaný žlutý kov.

Rok 2025 tak patří k nejúspěšnějším obdobím pro drahé kovy v moderní historii. Přestože po tak rychlém růstu může přijít krátkodobé kolísání cen, dlouhodobý pohled zůstává pozitivní. Nejistota ve světě totiž zatím nemizí – a právě v takovém prostředí zlato i stříbro tradičně nacházejí silnou podporu.

Online výkupní cena
Poslední kus!
Různé ročníky
Skladem
103 802 Kč



Další aktuality




Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Česká národní banka Argor-Heraeus The Perth Mint Münze Österreich Royal Canadian Mint PAMP The Royal Mint C. Hafner ČSAIKN Puncovní úřad
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2025 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 18.97.14.90

Holoubek koncern