Aktuální ceny: Cena zlata 1948.01 USD/oz   Cena stříbra 23.583 USD/oz   USD 22.030 Kč   EUR 23.620 Kč  
Nákup v  

Roste zájem Čechů o zlato - Zlaťáky.cz v reportáži TV Prima

Zajímavost
3.5.2023 | Zlaťáky

Zlaťáky.cz spolupracovali s televizí Prima na reportáži o sběratelských zlatých mincích. Dozvíte se v ní nejen informace o tom, proč investovat do zlata, jakou má zlato aktuálně hodnotu a co je to cena nominální, ale také kde s takovou mincí můžete platit.Hodnota sběratelských mincí se za posledních pár let zvedla několikanásobně. Kromě ceny mince v obchodě u prodejců či v aukcích, mají ale ještě jednu hodnotu a to nominální. Za nominální cenu by vám minci měli kdykoliv vyměnit například v bance, správně by s ní mělo jít i zaplatit v obchodě.

Nominální cena značí hodnotu mince v měně emitenta. „Nominální cena v podstatě garantuje, že pokud se z nějakého důvodu stane kov bezcenným, proti té minci vám vyplatí určitý obnos, který je daný nominálem. Je to v podstatě bankovka v hodnotě 10000 Kč schovaná do numismatické mince,” vysvětluje ředitel firmy Zlaťáky.cz Martin Štich. V případě zájmu majitele ji mají povinnost vyměnit například v České národní bance. I když by měli mince přijímat i v běžných obchodech, reportéři TV Prima nepochodili. Prodavači se zpravidla odkazují na to, že by o věci musel rozhodnout majitel nebo vedení firmy.

Cena zlata a sběratelských mincí v poslední době rostla a je o ně i zájem Čechů. „Od roku 2018 hodnota zlata stoupla přibližně o 20-30 %, tvrdí expert na numismatiku Jan Jelínek. „Oproti tomu u sběratelských mincí byl nárůst několikanásobný,” dodává.

Ekonomy zájem o zlato ale nepřekvapuje. „Zlato je známo jako jeden z bezpečných přístavů a současná situace je do jisté míry nebezpečná, takže investice do zlata začíná být více zajímavá, právě kvůli tomu, že je velmi bezpečná,” vysvětluje Pavel Peterka, ekonom společnosti Roklen.

U sběratelských mincí také hraje roli to, že bývají často součástí limitovaných edicí, jejich cena tak zpravidla prudce naroste ve chvíli, kdy se mince přestanou oficiálně razit a prodávat. 


Prohlédněte si celou reportáž:
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.235.40.122

Holoubek koncern