Aktuální ceny: Cena zlata 2409.84 USD/oz   Cena stříbra 29.3775 USD/oz   USD 23.090 Kč   EUR 25.120 Kč  
Nákup v  

Podcast nad zlato no. 3: Nejen o tolaru s hraběnkou Margaretou Pospíchalovou Šlikovou

Blog
5.6.2023 | Zlaťáky

Dalším hostem Podcastu nad zlato je paní Margareta Pospíchalová, rozená hraběnka Šliková. Rod Šliků, původem z Chebu, zbohatl, když se na jejich panství v Jáchymově objevily stříbrné rudy. Šlikové v Jáchymově založili mincovnu, kde se v 16. století razily jáchymovské tolary, které se proslavily po celém světě. Nyní se slavná rodina nachází v centru Prachovských skal, v Českém ráji, konkrétně na barokním zámku Vokšice, který založil v 17. století František Josef Šlik.Paní Margareto, jak se Vám tady zámku žije?

Žiji tu jen přes léto, mám to tu moc ráda. Zámek jsme získali v devadesátých letech minulého století zpět v restitucích ve velmi zbídačeném stavu po hospodaření místní JZD. Stáčela se tu například lana, byl tu prasečák, ale taky romská ubytovna atd. Snažíme se dát nemovitost zpět do původního stavu. Ale nejsem na to sama, hodně mi s tím pomáhá syn Dominik.

V restitucích jste získali i Prachovské skály. Pomáhá vám výnos ze vstupů na rekonstrukci zámku?

Ne, vše investujeme zpět do provozu Prachovských skal, které také vyžadují péči. Za doby Ervína Šlika (konec 19. století) se v Prachovských skalách rozmohl turismus, budovaly se nové stezky, stavěly kamenné schody do nepřístupných oblastí, o které se teď musíme starat. Máme zde brigády horolezců, některé stromy se musí vytěžit a nejde to úplně lehce. Ročně ale toto místo navštíví několik tisíc turistů, proto jsme si dali za cíl to nevzdat a pečovat řádně o majetek, který si vybojovali v minulosti naši předci.

Zakladatel Vašeho rodu, Kašpar Šlik, byl z Chebu. Jak jste se ocitli u Jičína v Českém ráji?

Po bitvě na Bílé hoře, kdy byl popraven Jáchym Ondřej Šlik, vstoupil jeho bratr Jindřich do služeb Albrechta z Valdštejna a podařilo se mu získat panství v Prachovských skalách. Více o této historii naleznete na našich stránkách.

Jezdíte často na západ Čech, na místa, která Vašemu rodu v minulosti patřila?

Ano, byla jsem pozvaná na zámek do Ostrova, který Šlikovi v minulosti vlastnili. Je to ale už dva roky, co jsme jezdili na kolech týden po Krušnohoří. Třeba Loketskou trasu miluju. Můžu říct, že mě na západ něco táhne, i když nemám tolik času, abych Karlovarský kraj navštěvovala častěji.

Jáchymovský tolar dal jméno americkému dolaru. Jako stříbrná mince vznikl před více než 500 lety. V prvním díle jsme nahlédli do Královské jáchymovské mincovny, kde začal razit v roce 1520 ze svého dolu tolary a medaile Štěpán Šlik. Právě tolary ukončily éru do té doby nejznámější české mince – pražského groše, kterým se v zemích Koruny české platilo od roku 1300 téměř dvě a půl století.

Jaký vztah máte k Jáchymovu a vůbec historii českého mincovnictví, který rod Šliků významně ovlivnil?

Nemáme dochovanou ani jednu minci či medaili. Vlastnili jsme ale krásnou schránku na listiny. Ta je vystavená na Zámku Ostrov a určitě stojí za zhlédnutí.

Na stole máme položené medaile. Kdo je na nich zobrazen a proč jste se rozhodli je vydat?

Jedna je věnovaná narození a popravě Jáchyma Ondřeje Šlika –⁠ na jedné straně je jeho portrét a na druhé poprava v roce 1621 na Staroměstském náměstí. K výročí ražby tolaru jsme zase společně s městem Boží Dar nechali vyrazit medaili Štěpána Šlika, která připomíná výročí tolaru a mimo jiné také vstup Hornického regionu Krušnohoří do UNESCO. Obě mince ze stříbra a tombaku lze zakoupit v tamějších infocentrech.

Koho z Vašeho rodu nejvíce obdivujete?

Měli jsme spoustu výjimečných bojovníků, ale také třeba jednu významnou ženu, skladatelku Elišku Šlikovou. Paličatost jsme zdědili určitě od Jáchyma Ondřej Šlika. Jsou zkrátka věci, ze kterých nechceme ustoupit a za kterými si po staletí stojíme…
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.236.112.70

Holoubek koncern