Aktuální ceny: Cena zlata 2322.015 USD/oz   Cena stříbra 29.5445 USD/oz   USD 23.280 Kč   EUR 24.850 Kč  
Nákup v  

Investiční mince nebo slitky? Která forma zlata je lepší pro investování?

Blog
10.1.2023 | Zlaťáky

Do zlata už dávno neinvestují jen bohatí. Dnes je možné jej nakupovat i s malým finančním obnosem. Nejčastěji lidé kupují investiční mince a slitky. Která forma je výhodnější?Mince i slitky si najdou své místo ve vašem investičním portfoliu. Obě formy mají svá plus a minus.

Vyplatí se víc investiční mince nebo slitky?

Začněme s investičními zlatými slitky, které připomínají cihličku a prodávají se zatavené či uzavřené v obalu spolu s certifikátem. Ceny se odvíjí od jejich hmotnosti a ceny kovu na burze. Přestože se nevyrábí v žádné mincovně v Česku a případní investoři jsou odkázáni na zahraniční produkci, v tuzemsku existuje řada ověřených prodejců zlatých slitků.

Mince jsou zdobené zajímavými motivy a jejich cenu určuje cena zlata. Nepřiplácíte v tomto případě za sběratelskou hodnotu. Malou výhodou mincí může být skutečnost, že je na nich vyražena nominální hodnota. Příslušná centrální banka musí minci v případě nutnosti odkoupit, ovšem nominální cena je nižší než ta tržní. Investiční zlatá mince může mít zároveň i numismatickou hodnotu, oproti slitku naopak nedisponuje certifikátem.

Až budete zvažovat, kterou z forem zlata si koupíte, rozhodujícím faktorem bude objem peněz, kterým disponujete.

Nejoblíbenější mince a slitky

K nejoblíbenějším investičním mincím patří americký American Eagle, kanadský Maple Leaf, britská Britannia či rakouská Wiener Philharmoniker. Tyto mince můžete poměrně snadno a za podobné ceny kupovat i prodávat po celém světě.

V případě zlatých slitků jsou nejznámější především švýcarské rafinérie Argor-Heraues, PAMP a Valcambi nebo rakouská Münze Österreich, jejíž slitky obsahují na zadní straně zobrazeného Lipicánského koně. Je zhotoven holografickou technikou Kinebar.

Investiční nebo pamětní mince?

Chcete-li uchovat bohatství a zároveň vám nic neříkají sběratelské burzy či katalogy, zvolte investiční slitky a mince. Pokud více dáte na estetický dojem a máte rádi historii, volte pamětní minci. V ideálním případě zařaďte do investičního portfolia obojí.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.236.83.14

Holoubek koncern