Aktuální ceny: Cena zlata 2317.175 USD/oz   Cena stříbra 29.101 USD/oz   USD 23.030 Kč   EUR 24.710 Kč  
Nákup v  

Jedinečná příležitost získat mince Britannia 2023 s portréty dvou britských panovníků

Blog
25.1.2023 | Zlaťáky

Mince Britannia patří mezi nejvyhledávanější investiční a sběratelské mince světa. Design Philipa Nathana v kombinaci se speciálními ochrannými prvky vzbuzuje nadšení i důvěru mnoha investorů. V letošním roce máte navíc jedinečnou příležitost, která se nebude opakovat a to získat Britannii s portréty dvou britských panovníků.Zlaté investiční mince Britannia razí Britská královská mincovna (The Royal Mint) již od roku 1987 o váze 1 unce, 1/2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce, v ryzosti 24 karátového zlata. V roce 1997 přidala také stříbrné mince a v roce 2018 mince platinové.

Design mincí Britannia

Předlohou pro tuto minci se stal symbol ženského ztělesnění britských ostrovů, který se v průběhu věku vyvíjel, aby zachytil ducha národa a jeho lidí. Britannia, která se poprvé objevila na mincích římského císaře Hadriána, je na britských mincích nepřetržitě přítomna od roku 1672. Krásnou bojovnici v rozevlátém rouchu ztvárnil uznávaný sochař Philip Nathan a věnoval ji pečlivě vybrané symboly britské identity - helmici a štít na ochranu, trojzubec ve spojení s námořnictvem a olivovou ratolest pro mír.

Unikátní ochranné prvky pro bezpečnost

V roce 2021 přidala Britská královská mincovna z důvodu zvýšení bezpečnosti proti padělání jedinečné ochranné prvky. Pozadí s gilošovými paprsky nahradil propracovaný vlnový vzor, který při natáčení mince vytváří iluzi pohybu. V levé dolní části návrhu, pod splývavými šaty Britannie, je umístěn vnitřní kruh ukrývající trojzubec. Při změně perspektivy se trojzubec mění ve visací zámek. Na lemu určujícím přechod mezi hlavním motivem Britannie a okružím se opakuje laserem leptaný mikrotextový nápis DECUS ET TUTAMEN, což v překladu znamená „Ozdoba a ochrana“. Štít Britannie nese vlajku Anglie zvýrazněnou jemnými linkami.

Lícní strana s novým králem Karlem III.

Dalším významným milníkem v historii investičních mincí Britannia byl rok 2022. Úmrtí britské královny Alžběty II. a nástup na trůn Karla III. odstartovaly přípravu mincovního portrétu nového panovníka na lícní straně mince. Dodržení předem daných kroků v procesu změny portrétu vedla k ražbě dvou typů. Emisní rok 2023 je tak jedinečnou příležitostí získat Britannii s portréty obou panovníků. Podobizna královny Alžběty II. se letos objeví na mincích naposled a jejich produkce bude omezena. Sběratelé, kteří letos pořídí obě varianty mincí s motivem Britannia, tedy mohou předpokládat v budoucnu zajímavé zhodnocení. Na Zlaťáky.cz si můžete vybrat stříbrnou či zlatou variantu o váze 1 Oz.
Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.230.173.188

Holoubek koncern