Aktuální ceny: Cena zlata 2378.905 USD/oz   Cena stříbra 30.786 USD/oz   USD 22.820 Kč   EUR 24.630 Kč  
Nákup v  

Chcete prodat investiční kovy? O čem byste se před prodejem měli informovat?

Blog
7.8.2023 | Zlaťáky

Ať už jste sběratel, investor nebo jste investiční kovy zdědili, měli byste vědět, jaké máte možnosti, když přijde správný čas na jejich prodej. To může být klidně ze dne na den, proto se vyplatí mít potřebné informace s předstihem.Jak funguje výkup zlata a jiných kovů? Kde můžete prodávat a jak se nenechat napálit?

Kde prodat investiční kovy

Možností máte hned několik. Prodávat můžete:

  • sběratelům mincí,
  • prodejcům mincí,
  • ve starožitnictví,
  • na aukcích,
  • online prodejcům a nákupčím zlata.

Ve většině velkých měst se výkup zlatých slitků nebo mincí dá realizovat snadno, protože můžete obvykle vybírat z více zmíněných možností.

Tip: Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, vždy si důkladně prověřte, komu se chystáte prodávat.

Výkup prodejcem, od kterého jste nakupovali

Jít tam, kde jste investiční zlato, stříbro nebo jiný kov nakoupili, je dobrá volba. Již prodejce znáte, víte, jak se chová a jak probíhá obchod. Nemusíte ztrácet čas jeho prověřováním.

Do odkupu mohou jen předměty bez poškození či oxidace. Vezměte s sebou certifikáty pravosti, které jste k produktům dostali, nebo doklad o koupi.

Prodej v aukci má svá rizika

Prodávat v aukci lze buď tradičním způsobem, tedy fyzicky, nebo online. Aukce si za své služby účtují poplatek, který může být paušální či procentem z konečné ceny prodaného kovu. Mějte na paměti, že pokud takto prodáváte, musíte přijmout výsledek v jeho konečné podobě, i když pro vás není cena dostatečná.

Jak se určuje cena při prodeji drahých kovů?

Cena zlata je ovlivněna ryzostí předmětu, hmotností zlata, aktuální spotovou cenou a sběratelskou hodnotou. Ovlivňují ji i další faktory, například kurz amerického dolaru, úroveň inflace, stav ekonomiky USA, nabídka a poptávka a také světová nestabilita. Podobné vlivy působí i na cenu stříbra.

Výkupní cena je ve většině případů nižší než cena tržní. Obchodník chce samozřejmě generovat zisk. Je tedy jen na vás, co je pro vás ještě přijatelné, zda máte čas čekat na výhodnější nabídku, nebo na prodej naopak spěcháte.Další aktuality
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.239.95.36

Holoubek koncern