Cena zlata 3035.035 USD/oz   Cena stříbra 33.9805 USD/oz   USD 22.820 Kč   EUR 24.960 Kč  
Nemáte vybranou prodejnu
Nákup v  

Česká numismatická společnost a Zlaťáky.cz zahajují spolupráci ostravskou výstavou Mince Přemyslovců

Zajímavost
6.3.2025 | text: Dominika Bártová, foto: Lukáš Kaboň

Česká numismatická společnost (ČNS) a společnost Zlaťáky.cz navázaly spolupráci s cílem přiblížit veřejnosti historii a hodnotu historických mincí. Spojením odborného zázemí ČNS a zkušeností Zlaťáky.cz v oblasti investičního zlata a numismatiky vzniká jedinečná příležitost pro milovníky mincí, sběratele i širokou veřejnost poznat bohaté dědictví české mincovní tradice.



Jedním z hlavních témat této spolupráce je ostravská výstava Mince Přemyslovců, která představuje unikátní kolekci historických ražeb ze sbírek členů ČNS. Návštěvníci si mohou do 24. března prohlédnout nejen vzácné denáry a brakteáty, ale také ikonické pražské groše.

Seznamte se detailněji s vybranými exponáty:

Denáry

První vládní mince na území Čech, Moravy a Slezska začala razit přemyslovská knížata. Nejstarší ražby byly vyrobeny ze stříbra a nazývaly se denáry. Jejich ražba započala na sklonku vlády Boleslava I. (935–972). O těchto mincích se zmiňuje i židovský kupec Ibráhím ibn Jákúb.

V polovině 11. století snížil Břetislav I. jejich váhu a zmenšil průměr. Mince razili všichni vládnoucí Přemyslovci, ale známé jsou také ražby moravských údělných knížat (z Brna, Olomouce a Znojma). Na denárech krále Vratislava I. je viditelný jeho portrét s královskou korunou. Denáry z 12. století patří mezi nejkrásnější evropské středověké ražby. Vyznačují se bohatou ikonografií a dokonalým umělecko-řemeslným provedením.

Brakteáty

Ve 13. století se změnila technologie ražby. Přemyslovští králové začali razit denáry ve formě brakteátů, tedy mincí z tenkého stříbrného plechu s vysokou ryzostí. Termín "brakteát" je moderní označení stejně jako jejich rozdělení na malé, střední a velké. Pro lidi té doby to byly stále denáry. Jejich technické provedení umožňovalo snadnou dělitelnost a skládání z více kusů do větších hodnot. Na brakteátu Přemysla Otakara II. se poprvé objevuje dvouocasý lev.

Pražské groše

V roce 1300 provedl král Václav II. měnovou reformu a soustředil ražbu mincí do Kutné Hory. Tato oblast byla bohatá na naleziště stříbra, což zajistilo stabilní vyrábění nových stříbrných mincí. S těžbou, zpracováním stříbra a výrobou mincí pomáhali odborníci ze severní Itálie. Pražské groše se svou vysokou kvalitou staly pevným platidlem uznávaným po celé Evropě.
V českých zemích se v oběhu nacházely i mince z jiných zemí, například v období poručnictví Oty Braniborského nad Václavem II. České mince jeho syna Václava III., posledního přemyslovského panovníka, nejsou známy, ale razil mince v Uhrách.
Poslední přemyslovské ražby vydával potomek nemanželského syna Přemysla Otakara II., opavský vévoda Přemek II.

Fotogalerie z výstavy:




Další aktuality




Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 18.97.9.173

Holoubek koncern