Aktuální ceny: Cena zlata 1640.15 USD/oz   Cena stříbra 18.734 USD/oz   USD 25.480 Kč   EUR 24.560 Kč  
Nákup v  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Litoměřice 2022 Standard

Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Litoměřice 2022 Standard

09:35
poslední aktualizace ceny
005791
kód produktu

osvobozené od DPH
Dočasně nedostupné Vyprodáno
Emise: 4. 10. 2022

Produkt není možné nyní objednat.

Dostupnost na prodejnách
Praha
Brno
Ostrava
Liberec
K. Vary
Centrála

Podrobný popis

Vážení zákazníci,

nenechte si ujít čtvrtou zlatou 1/2 Oz minci Litoměřice 2022 ze série "Městské památkové rezervace" s nominální hodnotou 5 000 Kč. Vzhledem k tomu, že emisní náklad a ceny těchto mincí nejsou prozatím známé, požadujeme pro garanci dodání zálohu ve výši nominální hodnoty mince, tedy 5 000 Kč za kus. Objednávat tyto mince můžete již dnes prostřednictvím našeho E-shopu, přičemž Vám bude obratem odeslána zálohová faktura. Konečná prodejní cena bude zveřejněna po emisi těchto mincí. Pokud se rozhodnete objednávku zrušit, ať už z důvodu konečné ceny nebo jakéhokoliv jiného důvodu, nabízíme Vám vrácení zálohy v plné výši.

Přejeme příjemný nákup.

1/2 Oz zlatá pamětní mince - Městská památková rezervace Litoměřice

Nejstarší pozůstatky trvalého osídlení Litoměřic pocházejí již z doby kamenné. Úrodnou oblast postupně obývali Germáni a Keltové, které následně vystřídaly slovanské kmeny.
Vzniku jednoho z nejstarších českých měst předcházelo středověké hradiště pod správou Přemyslovců. Na Dómském pahorku k němu náležel kostel sv. Štěpána, který byl vystavěn v roce 1057 jako součást litoměřické kapituly. Královské město Litoměřice je založeno mezi lety 1219 - 1228 a stává se významným politickým, hospodářských a kulturním centrem. Své kláštery zde zřizují františkáni a dominikáni.

Dřevěné domy nahrazuje gotická výstavba z kamene. Domy zachované z tohoto období patří dnes mezi nejstarší v České republice. Za vlády Jana Lucemburského a Karla IV. se opevněné město rozrůstá směrem na východ a na vrchu Radobýl jsou zřizovány vinohrady.

V 16. století nechávají bohatí měšťané budovat nové výstavní domy. Za renesanční obnovou města stojí italský architekt Ambrosio Balli. Pro váženou rodinu Mrázů z Milešovky vytvoří přestavbou v letech 1570 - 1580 Dům Kalich na Mírovém náměstí. Měšťanský dům, který vyniká vyhlídkovou terasou a vížkou ve tvaru kalicha na střeše, se stává symbolem města. Dům U Černého orla od stejného architekta si do dneška zachoval sgrafitovou výzdobu. Stará radnice poničená požárem je obnovena ve stylu saské renesance s gotickými prvky a dnes slouží jako Oblastní muzeum.

Během třicetileté války město utrpělo velké škody a řada staveb byla pobořena. Obnova města v barokním stylu z poloviny 17. století je prací stavitelů italského původu Giulia Broggia a jeho syna Octavia. Jejich jména jsou spojována s řadou sakrálních staveb. Patří sem kostel Všech svatých, Kostel Zvěstování Panny Marie, Chrám svatého Václava a Jezuitská kolej. Octavio Broggio je také autorem jednoho z nejkrásnějších měšťanských domů z období baroka. Je jím dvoupatrový dům U Pěti panen na Mírovém náměstí s bohatou štukovou výzdobou a volutovým štítem.
K výstavbě nově založené katedrály sv. Štěpána na místě původního kostela na Dómském náměstí byl povolán z Prahy italský stavitel a architekt Domenico Orsi. Areál litoměřické katedrální kapituly je doplněný o biskupskou rezidenci a manýristické kanovnické domy.

V 19. století město přichází o městské věže a část gotických hradeb. Dochovaný úsek opevnění dlouhý 1800 m tvoří hranice historického centra, které bylo vyhlášeno Městskou památkovou rezervací v roce 1978.


Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:

Série Městské památkové rezervace

Specifikace produktu

Emise:
2022
Hrana:
vroubkovaná
Náklad:
..... ks
Provedení:
Standard
Ryzost:
999.9/1000 Au
Země původu:
Česká republika
Téma:
Městské památkové rezervace (2021-2025)
Autor:
Lenka Nebeská, DiS.
Hmotnost:
15.55 g
Mincovna:
Česká mincovna
Nominál:
5000 Kč
Průměr:
28 mm
Série:
Městské památkové rezervace
Emitent:
ČNB

Žádanka

Díky naší pozici na trhu pro Vás můžeme zkusit zajistit produkt, který je aktuálně již vyprodaný či delší dobu nedostupný. Stačí vyplnit žádanku a budeme Vás kontaktovat ve chvíli, kdybychom produkt dokázali zajistit.

Vyplnění žádanky pro Vás není závazné.

Výkupní formulář

Rádi od Vás vykoupíme investiční kovy zakoupené u nás, ale i u konkurence. Naši zákazníci vždy dostanou nejvyšší možnou cenu nabízenou v daném čase. Vyplňte formulář níže a my Vás budeme kontaktovat. Děkujeme za důvěru.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.237.27.159

Holoubek koncern