zlataky.cz
...skutečné hodnoty ve Vašich rukou.
   Kč   €  $  
v košíku je 0  položek
celkem za  0 Kč
Au 1 274,70 USD/oz +0,01% dif Ag 17,78 USD/oz +0,06% dif Pt 970,00 USD/oz -0,10% dif Pd 640,00 USD/oz -0,31% dif USD 24,75 Kč +0,04% dif EUR 27,03 Kč -0,04% 
26.10.2016 11:26:05

Hlídání ceny
Zlatá uncová medaile Karel Hynek Mácha 2010 Proof

Zlatá uncová medaile Karel Hynek Mácha 2010 Proof
 
* povinná informace
 
*
*
*
*
*
   

Zlatá uncová medaile Karel Hynek Mácha 2010 Proof

Zlatá uncová medaile Karel Hynek Mácha 2010 Proof

Dostupnost na prodejnách

Praha KOBrno KOOstrava KOCentrála KO

Vyprodáno
doporučujeme vyplnit žádanku

Chcete více informací?
Kolik stojí poštovné?
Jak nakupovat investiční kovy?

Kód: 000696

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.

Prosím, opište text z obrázku!Zlatá pamětní medaile
Průměr: 37 mm
Hmotnost: 31,1 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: hladká, číslovaná
Emise : 29.10.2010
Náklad : 300 ks číslovaných
Autor: prof.Jiří Harcuba
Ražba: Česká Mincovna

Karel Hynek Mácha

Averzní strana znázorňuje portrét Karla Hynka Máchy ve stylizovaném pojetí. Na medaili je zdůrazněna modelace obličeje. V opisu jsou umístěny letopočty 1810 - 2010. Oslava 200 let od narození K.H.Máchy. Pod portrétem je ve dvou řádcích vyobrazeno jméno.

Reverzní strana zobrazuje měsíc a pod ním pějícího slavíka s růží. V opisu pak jméno autora medaile Jiřího Harcuby.

Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha - 6. listopadu 1836 Litoměřice) byl český básník, největší představitel českého romantismu.Karel_Hynek_Macha

Narodil se 16. listopadu roku 1810 v Praze na Malé Straně v rodině, kde matka pocházela z hudební rodiny a otec byl mlynářský pomocník, jenž přišel do Prahy z venkova. Při biřmování dostal Jméno Ignaz Mácha, ale během doby si jméno Ignaz počeštil na Hynek a jméno Karel si přidal před jméno, protože to byl symbol povstání a defacto celého národního obrození v Čechách. Jeho otec se jmenoval Antonín Mácha, který byl krupař a později na dobytčím trhu (dnešní Karlovo náměstí) si i otevřel malý krám nad kterým byl podkrovní byt, do kterého se později z finančních důvodů Mácha s rodinou odstěhoval.Karel_Hynek_Macha socha

Tento stísněný prostor (Mácha svému pokoji říkal trudná komnata) měl na Máchu negativní dopad, protože byl samotář a zde se mu samoty nedostávalo. Jeho Matka Anna Marie Máchová byla dcera významého varhaníka v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně.

Jelikož se stýkal s polskými revolucionáři a pomáhal jim, měl poměrně často problémy s policií. Byl obdivovatel Velké francouzské revoluce. Působil jako herec v Kajetánském divadle. Jeho velkým koníčkem bylo cestování po hradech, které zaznamenal v četných kresbách, rád na zříceninách i přespával. Do svého osobního deníku si zapisoval své zážitky z těchto cest, podnikl i pěší cestu do Itálie. Zamiloval se do Marinky Štichové, ta však zemřela. Po její smrti byla Máchova tvorba obzvlášť tragicky naladěna.

Poté se v Kajetánském divadle seznámil s Eleonorou Šomkovou. Do svých deníků si zapisoval také velmi důvěrné zápisky z tohoto svého vztahu, které byly velmi erotické a pro některé čtenáře nemusí být lichotivé. V denících se objevují jeho sny, touhy a přání. Zápisky byly šifrovány, snažil se zde zachytit svůj vnitřní svět. Po tom, co se mu s Lori narodil syn, se rychle chystal ke svatbě. Šel pěšky z Litoměřic podívat se na syna, cestou zpět se namanul k požáru v jedné vesnici, kde pomáhal hasit. Zemřel však 6. listopadu roku 1836 na následky podchlazení při hašení požáru.

Pohřeb, který byl velice skromný, měl o dva dny později v den své plánované svatby. V úmrtním listu je uvedeno, že příčinou smrti byl zápal plic, ale je možné, že ve skutečnosti zemřel na tyfus nebo úplavici; podle některých zdrojů údajně také trpěl na syfilis, který se ale na jeho náhlé smrti mohl podílet jen dost nepřímo tím, že mohl mít v jeho důsledku sníženou odolnost organismu.

zlata_medaile_karel_hynek_macha_2015


Ověřeno zákazníky
Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    Zlaté medaile -  Proof nebo Běžnou kvalitu?   -  Jak poznat a nakupovat zlato!   -  Co je to „žádanka mincí“? Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na tel.: 800 400 180. Rádi a ochotně Vám poradíme.