+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Hlídání ceny

Zlatá uncová medaile Karel Hynek Mácha 2010 Proof

45 000 Kč vč. DPH
Zlatá uncová medaile Karel Hynek Mácha 2010 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Zlatá uncová medaile Karel Hynek Mácha 2010 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 000696
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamětní medaile
Průměr: 37 mm
Hmotnost: 31,1 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: hladká, číslovaná
Emise : 29.10.2010
Náklad : 300 ks číslovaných
Autor: prof.Jiří Harcuba
Ražba: Česká Mincovna

Karel Hynek Mácha

Averzní strana znázorňuje portrét Karla Hynka Máchy ve stylizovaném pojetí. Na medaili je zdůrazněna modelace obličeje. V opisu jsou umístěny letopočty 1810 - 2010. Oslava 200 let od narození K.H.Máchy. Pod portrétem je ve dvou řádcích vyobrazeno jméno.

Reverzní strana zobrazuje měsíc a pod ním pějícího slavíka s růží. V opisu pak jméno autora medaile Jiřího Harcuby.

Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha - 6. listopadu 1836 Litoměřice) byl český básník, největší představitel českého romantismu.Karel_Hynek_Macha

Narodil se 16. listopadu roku 1810 v Praze na Malé Straně v rodině, kde matka pocházela z hudební rodiny a otec byl mlynářský pomocník, jenž přišel do Prahy z venkova. Při biřmování dostal Jméno Ignaz Mácha, ale během doby si jméno Ignaz počeštil na Hynek a jméno Karel si přidal před jméno, protože to byl symbol povstání a defacto celého národního obrození v Čechách. Jeho otec se jmenoval Antonín Mácha, který byl krupař a později na dobytčím trhu (dnešní Karlovo náměstí) si i otevřel malý krám nad kterým byl podkrovní byt, do kterého se později z finančních důvodů Mácha s rodinou odstěhoval.Karel_Hynek_Macha socha

Tento stísněný prostor (Mácha svému pokoji říkal trudná komnata) měl na Máchu negativní dopad, protože byl samotář a zde se mu samoty nedostávalo. Jeho Matka Anna Marie Máchová byla dcera významého varhaníka v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně.

Jelikož se stýkal s polskými revolucionáři a pomáhal jim, měl poměrně často problémy s policií. Byl obdivovatel Velké francouzské revoluce. Působil jako herec v Kajetánském divadle. Jeho velkým koníčkem bylo cestování po hradech, které zaznamenal v četných kresbách, rád na zříceninách i přespával. Do svého osobního deníku si zapisoval své zážitky z těchto cest, podnikl i pěší cestu do Itálie. Zamiloval se do Marinky Štichové, ta však zemřela. Po její smrti byla Máchova tvorba obzvlášť tragicky naladěna.

Poté se v Kajetánském divadle seznámil s Eleonorou Šomkovou. Do svých deníků si zapisoval také velmi důvěrné zápisky z tohoto svého vztahu, které byly velmi erotické a pro některé čtenáře nemusí být lichotivé. V denících se objevují jeho sny, touhy a přání. Zápisky byly šifrovány, snažil se zde zachytit svůj vnitřní svět. Po tom, co se mu s Lori narodil syn, se rychle chystal ke svatbě. Šel pěšky z Litoměřic podívat se na syna, cestou zpět se namanul k požáru v jedné vesnici, kde pomáhal hasit. Zemřel však 6. listopadu roku 1836 na následky podchlazení při hašení požáru.

Pohřeb, který byl velice skromný, měl o dva dny později v den své plánované svatby. V úmrtním listu je uvedeno, že příčinou smrti byl zápal plic, ale je možné, že ve skutečnosti zemřel na tyfus nebo úplavici; podle některých zdrojů údajně také trpěl na syfilis, který se ale na jeho náhlé smrti mohl podílet jen dost nepřímo tím, že mohl mít v jeho důsledku sníženou odolnost organismu.

zlata_medaile_karel_hynek_macha_2015


Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    Zlaté medaile
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.