Aktuální ceny: Cena zlata 1938.39 USD/oz   Cena stříbra 23.075 USD/oz   USD 22.060 Kč   EUR 23.610 Kč  
Nákup v  
  Zlaťáky     Zlaté medaile
Cena -
-
-
Dostupnost -
Vybrat vše
Skladem na pobočce +
Vybrat vše
Rok emise +
Vybrat vše
Téma +
Vybrat vše
Země původu +
Vybrat všezobrazit text

Zlaté medaile

Zlaté medaile jsou podobně jako zlaté mince uchovatelem hodnoty a investiční příležitostí, pro ty, kteří chtějí uchovat své bohatství. Jsou rovněž vyráběny z drahých kovů a jsou raženy k připomenutí si různých význaných výročí, historických událostí, osobností apod. Zahrnují velký okruh témat.

Rozdíl mezi zlatou investiční mincí nebo raritní mincí spočívá v tom, že medaile není nositelem nominální hodnoty, tedy není garantovaná státem a centrální bankou, kterou je vydávaná, není tedy oficiálním platidlem a její akceptovatelnost na světových trzích je omezena. Je to spíše záležitost lokální a její likvidita je omezena na určitý trh, nikoliv na celý svět, jak je tomu u světových mincí.

Hodnota zlatých medailí spočívá jednak v kovu, ze kterého jsou vyrobeny, dále v počtu kusů v jedné ražbě a v uměleckém provedení.

Medaile může tedy vyrazit prakticky kdokoliv, např. státní instituce, podnikatelský subjekt apod.

K výrobě pamětní medaile nejprve sochař vytvoří zvětšený model do keramické hlíny, ze které se poté vytvoří odlitek ze sádry a následně je zmenšen pomocí redukčního přístroje na požadovanou velikost. Razidlo je následně tepelně zpracováno na požadovanou tvrdost. Povrch je pak leštěn a vyhlazován.

Plíšky kovu se usadí do kulatého prstence mezi vnější a vnitřní stranu razidla. Díky tlaku působícímu na obou stranách je vyrobena medaile.

Seřadit:
Celkem 0 produktů

Historie medailí – aneb medaile není mince...

Historie medailí sahá daleko do historie a počátky sahají až do období antiky. Byly raženy k různým reprezentačním účelům, ale i když šlo o mince, nebyly nikdy v oběhu, ale uchovávaly se jako památka. Byly nazývány medailony. První medaile, kterou je možno považovat za pamětní, byla vytvořena v 15. století italským rytcem a sochařem Pisanellem. Na medaili ztvárnil Byzantského císaře Jana VIII.

Oblíbenost medailí se rychle rozšířila mezi monarchy v celé Evropě. Používali je k ztvárnění svých vojenských úspěchů, narození potomků, různých událostí apod. Medaile v té době sloužily jako jakýsi reprezentační prostředek a byly většinou darovány významným hostům.

Velký rozmach zažily medaile v 16. století, kdy byly používány jakou součást oděvu, jako ozdoby a hrály tedy významnou estetickou roli. V 17. a 18. století bylo vyrábění medailí bráno jako důležitá aktiva státu. Většina medailí byla tedy vyráběna ve státních mincovnách a navrhována předními rytci.

V dnešní době je medaile chápána také jako investiční příležitost. Stále však také dochází k záměně mezi mincemi a medailemi.V následující tabulce se podíváme na rozdíly a společné znaky, které mají mince a medaile.

Parametry Zlaté medaile Zlaté mince (raritní)
Velmi omezená velikost emise ANO (v řádu ks,desítek,stovek, tis.) ANO (v řádu ks, desítek, stovek, tis.)
Vysoká kvalita ražby - Proof ANO (speciální ražba) ANO (speciální ražba)
Originální balení ANO (originální etue, ve kterých jsou medaile dodávány) ANO (originální etue, ve kterých jsou mince dodávány)
Certifikát ANO (jsou certifikovány) ANO (jsou certifikovány)
Raritnost ANO (omezena emise, více se již nevyrazí) ANO (omezena emise, více se již nevyrazí)
Zhodnocení NE VŽDY (záleží na významu apod.) ANO (zhodnocují se v čase)
Rychlá likvidita NE (investice na delší časový horizont) NE (investice na delší časový horizont)
DPH ANO (zatíženy DPH) NE (osvobozeny od DPH)
Pokles ceny zlata NE (medaile si zachovává i při poklesu ceny kovu hodnotu, neklesá, v čase narůstá) NE (mince si zachovává i při poklesu ceny kovu hodnotu, neklesá, v čase narůstá)
Nominální hodnota NE (bez nominální hodnoty) ANO (nominální hodnota)
Oficiální platidlo NE (není oficiální platidlo) ANO (oficiální platidlo dané země)
Ražba – oficiální autorita NE (může razit státní instituce, soukromý subjekt apod. ANO (uznatelná zákonem, garance centrálních bank, státu)
Celosvětová známost u investorů NE (lokální charakter) ANO (celosvětová ekceptovatelnost)
Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 3.239.129.52

Holoubek koncern