Pobočka Liberec je z důvodu nemoci uzavřena. Za vzniklé potíže se omlouváme. Více info na stránce oznameni.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Zlaté medaile

Zlaté medaile jsou podobně jako zlaté mince uchovatelem hodnoty a investiční příležitostí, pro ty, kteří chtějí uchovat své bohatství. Jsou rovněž vyráběny z drahých kovů a jsou raženy k připomenutí si různých význaných výročí, historických událostí, osobností apod. Zahrnují velký okruh témat.

Rozdíl mezi zlatou investiční mincí nebo raritní mincí spočívá v tom, že medaile není nositelem nominální hodnoty, tedy není garantovaná státem a centrální bankou, kterou je vydávaná, není tedy oficiálním platidlem a její akceptovatelnost na světových trzích je omezena. Je to spíše záležitost lokální a její likvidita je omezena na určitý trh, nikoliv na celý svět, jak je tomu u světových mincí.

Hodnota zlatých medailí spočívá jednak v kovu, ze kterého jsou vyrobeny, dále v počtu kusů v jedné ražbě a v uměleckém provedení.

Medaile může tedy vyrazit prakticky kdokoliv, např. státní instituce, podnikatelský subjekt apod.

K výrobě pamětní medaile nejprve sochař vytvoří zvětšený model do keramické hlíny, ze které se poté vytvoří odlitek ze sádry a následně je zmenšen pomocí redukčního přístroje na požadovanou velikost. Razidlo je následně tepelně zpracováno na požadovanou tvrdost. Povrch je pak leštěn a vyhlazován.

Plíšky kovu se usadí do kulatého prstence mezi vnější a vnitřní stranu razidla. Díky tlaku působícímu na obou stranách je vyrobena medaile.

skrýt filtr
Provedení
Hmotnost
Rok ražby
Téma

Seřadit podle:
Cena  vzestupně sestupně


Historie medailí – aneb medaile není mince...

Historie medailí sahá daleko do historie a počátky sahají až do období antiky. Byly raženy k různým reprezentačním účelům, ale i když šlo o mince, nebyly nikdy v oběhu, ale uchovávaly se jako památka. Byly nazývány medailony. První medaile, kterou je možno považovat za pamětní, byla vytvořena v 15. století italským rytcem a sochařem Pisanellem. Na medaili ztvárnil Byzantského císaře Jana VIII.

Oblíbenost medailí se rychle rozšířila mezi monarchy v celé Evropě. Používali je k ztvárnění svých vojenských úspěchů, narození potomků, různých událostí apod. Medaile v té době sloužily jako jakýsi reprezentační prostředek a byly většinou darovány významným hostům.

Velký rozmach zažily medaile v 16. století, kdy byly používány jakou součást oděvu, jako ozdoby a hrály tedy významnou estetickou roli. V 17. a 18. století bylo vyrábění medailí bráno jako důležitá aktiva státu. Většina medailí byla tedy vyráběna ve státních mincovnách a navrhována předními rytci.

V dnešní době je medaile chápána také jako investiční příležitost. Stále však také dochází k záměně mezi mincemi a medailemi.V následující tabulce se podíváme na rozdíly a společné znaky, které mají mince a medaile.

Parametry Zlaté medaile Zlaté mince (raritní)
Velmi omezená velikost emise ANO (v řádu ks,desítek,stovek, tis.) ANO (v řádu ks, desítek, stovek, tis.)
Vysoká kvalita ražby - Proof ANO (speciální ražba) ANO (speciální ražba)
Originální balení ANO (originální etue, ve kterých jsou medaile dodávány) ANO (originální etue, ve kterých jsou mince dodávány)
Certifikát ANO (jsou certifikovány) ANO (jsou certifikovány)
Raritnost ANO (omezena emise, více se již nevyrazí) ANO (omezena emise, více se již nevyrazí)
Zhodnocení NE VŽDY (záleží na významu apod.) ANO (zhodnocují se v čase)
Rychlá likvidita NE (investice na delší časový horizont) NE (investice na delší časový horizont)
DPH ANO (zatíženy DPH) NE (osvobozeny od DPH)
Pokles ceny zlata NE (medaile si zachovává i při poklesu ceny kovu hodnotu, neklesá, v čase narůstá) NE (mince si zachovává i při poklesu ceny kovu hodnotu, neklesá, v čase narůstá)
Nominální hodnota NE (bez nominální hodnoty) ANO (nominální hodnota)
Oficiální platidlo NE (není oficiální platidlo) ANO (oficiální platidlo dané země)
Ražba – oficiální autorita NE (může razit státní instituce, soukromý subjekt apod. ANO (uznatelná zákonem, garance centrálních bank, státu)
Celosvětová známost u investorů NE (lokální charakter) ANO (celosvětová ekceptovatelnost)