Aktuální ceny: Cena zlata 1971.23 USD/oz   Cena stříbra 23.248 USD/oz   USD 21.760 Kč   EUR 23.620 Kč  
Nákup v  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Kroměříž 2023 Proof

Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Kroměříž 2023 Proof

19:43
poslední aktualizace ceny
005792
kód produktu

osvobozené od DPH
Dočasně nedostupné Vyprodáno
Emise: 30. 05. 2023

Produkt není možné nyní objednat.

Dostupnost na prodejnách
Praha
Brno
Ostrava
Liberec
K. Vary
Centrála

Podrobný popis

Vážení zákazníci,

nenechte si ujít pátou zlatou 1/2 Oz minci Kroměříž 2023 ze série "Městské památkové rezervace" s nominální hodnotou 5 000 Kč. Vzhledem k tomu, že emisní náklad a ceny těchto mincí nejsou prozatím známé, požadujeme pro garanci dodání zálohu ve výši nominální hodnoty mince, tedy 5 000 Kč za kus. Objednávat tyto mince můžete již dnes prostřednictvím našeho E-shopu, přičemž Vám bude obratem odeslána zálohová faktura. Konečná prodejní cena bude zveřejněna po emisi těchto mincí. Pokud se rozhodnete objednávku zrušit, ať už z důvodu konečné ceny nebo jakéhokoliv jiného důvodu, nabízíme Vám vrácení zálohy v plné výši.

Přejeme příjemný nákup.

1/2 Oz zlatá pamětní mince - Městská památková rezervace Kroměříž

Počátky města Kroměříž sahají do středověku. Trhová osada, ležící při brodu na křižovatce důležitých obchodních cest a spojuje Podunají a Balt, je zanesena do arabské mapy Tabula Rogeriana jako Arga.

První písemná zmínka o osadě Kroměříž pochází z roku 1107. Tu v roce 1110 prodává olomoucký kříže Ota II. Černý olomouckému biskupovi Janovi Břichatému za 300 hřiven. Král Přemysl Otakar II. tuto biskupskou držbu potvrzuje roku 1207. Tím se Kroměříž na dlouhá staletí stává majetkem olomouckých biskupů, kteří výrazně ovlivnili architekturu a rozvoj města.
Kroměříž na město povýšil biskup a králův rádce Bruno ze Schauenburka v roce 1260. V blízkosti původního osídlení vzniká hradbami chráněné město se třemi branami a gotickým hradem jako letním reprezentativním sídlem olomouckých biskupů. Centrum města tvoří nové tržiště čtvercového půdorysu s radnicí a sítí ulic. Západně od Velkého náměstí je založena kolegiátní kapitula s kostelem sv. Mořice. Požárem poničený kostel sv. Václava získává velkorysý gotický vzhled katedrály.

Na přelomu 15. a 16. století přichází nový rozkvět města zdevastovaného v období hrusických válek. Biskup a humanista Stanislav Thurzo přestavuje gotický hrad na renesanční zámeckou rezidenci.
Další rány městu zasadilo švédské vojsko za třicetileté války a přivlečená morová epidemie. Město bylo dvakrát za sebou vypleněno a vypáleno. Z původních 244 domů uniklo zkáze pouze 69. Rozsáhlou obnovu města zahajuje biskup Karel II. Lichtenštejn-Kastelkorn ve 2. polovině 17. století. Zničený Arcibiskupský zámek je znovu vybudován v honosném raně barokním slohu. Původní zelinářská a ovocnářská zahrada je přebudována v barokní Podzámeckou zahradu a v roce 1665 je založena unikátní okrasná Květná zahrada. Na Sladovnickém náměstí je vybudována biskupská mincovna, která je v současnosti poslední dochovanou mincovnou na Moravě. Měšťanské a církevní stavby ve městy získávají vzhled, který si Kroměříž z velké části ponechala do dneška.

Historické jádro města, jehož součástí jsou pozůstatky městského opevnění, Arcibiskupský zámek a obě zahrady, bylo vyhlášeno v roce 1978 městkou památkovou rezervací.


Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:

Série Městské památkové rezervace

Specifikace produktu

Hmotnost:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovna:
Česká mincovna
Nominál:
5000 Kč
Průměr:
28 mm
Série:
Městské památkové rezervace
Autor:
Karolína Kučerová
Téma:
Městské památkové rezervace (2021-2025)
Emise:
2023
Hrana:
hladká
Náklad:
..... ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
999.9/1000 Au
Země původu:
Česká republika
Emitent:
ČNB

Žádanka

Díky naší pozici na trhu pro Vás můžeme zkusit zajistit produkt, který je aktuálně již vyprodaný či delší dobu nedostupný. Stačí vyplnit žádanku a budeme Vás kontaktovat ve chvíli, kdybychom produkt dokázali zajistit.

Vyplnění žádanky pro Vás není závazné.

Výkupní formulář

Rádi od Vás vykoupíme investiční kovy zakoupené u nás, ale i u konkurence. Naši zákazníci vždy dostanou nejvyšší možnou cenu nabízenou v daném čase. Vyplňte formulář níže a my Vás budeme kontaktovat. Děkujeme za důvěru.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 18.206.92.240

Holoubek koncern