Aktuální ceny: Cena zlata 2082.86 USD/oz   Cena stříbra 23.1135 USD/oz   USD 23.310 Kč   EUR 25.260 Kč  
Nákup v  

Korunovace Karla III.

Úmrtím královny Alžběty II. se novým králem Velké Británie a zemí Commonwealthu stal po následnické linii Karel III. Jeho slavnostní korunovace 6. května 2023 představovala historickou událost celosvětového významu. Řada světových mincoven na ni reagovala speciální emisí pamětních i investičních mincí, které kromě upomínky nabízejí také zajímavé sběratelské zhodnocení. 


Slavnostní korunovace panovníka má v britské monarchii tisíciletou tradici. Vladaři jsou během tohoto obřadu předány korunovační insignie, symboly královské moci a politiky země.
Nejdůležitějším klenotem je
 koruna sv. Eduarda, která je používána výhradně pro samotný obřad korunovace. Byla vyrobena roku 1661 na základě popisů původní koruny Eduarda III. Vyznavače. Prvotní koruna byla společně s dalšími korunovačními klenoty, jakožto symboly vlády monarchie, během britské občanské války roztavena a rozprodána. Současná koruna nevyčíslitelné hodnoty je osázena 275 drahokamy a váží více než dva kilogramy. Po korunovaci je uschována a panovník obdrží korunu britského impéria, která je součástí tradic královských funkcí. Koruna nese 273 perel, 2 868 diamantů, 17 safírů, 11 smaragdů a 6 rubínů. Ve středu koruny se nachází 170 karátový rubín Černého prince nevyčíslitelné hodnoty. Přímo pod ním je ''Druhá Hvězda Afriky'', jeden ze dvou největších diamantů na světě. Královská žezla (žezlo s křížem, žezlo s holubicí) jsou jeden loket dlouhé hole z drahého kovu, zdobené drahokamy. Žezlo s křížem obsahuje Cullinan, ''První Hvězdu Afriky'', největší briliant světa. Královské jablko, korunovační klenot ve tvaru koule, symbolizuje svět a kříž nad ním vládu Ježíše Krista. Mezi další součást klenotů patří mimo jiné meče, ostruhy, prsteny a královský plášť. Tato ''kožešina králů'' je po celém obvodu lemována hermelínem a zpravidla je dlouhá okolo dvou metrů.
Všechny tyto regálie jsou po obřadu uloženy v londýnském Toweru. Zde se o jejich bezpečnost starají již od 17. století ceremoniální strážci, tzv. ''Beefeaters''. Elitní vojáci ve výslužbě, kteří slavnostní uzavření pevnosti zakončují každý den už 700 let naprosto stejným způsobem.


Novinka
Limitovaná edice
Na objednávku (21 pracovních dní)
73 770 Kč

Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 44.200.77.92

Holoubek koncern