Aktuální ceny: Cena zlata 1842.96 USD/oz   Cena stříbra 21.887 USD/oz   USD 23.290 Kč   EUR 24.700 Kč  
Nákup v  

Proof nebo bežnou kvalitu?


Mince – dvojí kvalita, dvojí krása!

Historie mincí je dlouhá již tisíce let. První zmínky o určité formě platidla - mincích se objevily někdy před cca 4.500 lety a naši předkové, první lidské civilizace již v této době objevovali funkci a kouzlo platidel. Nová forma směny se pomalu, ale jistě dostávala do běžného života. První forma platidel byla založena na výměnném obchodu, tzv. barterový obchod, mince tedy s sebou přinesly novou etapu na poli směny. První forma a podoba mincí představovala nejčastěji kusy drahého kovu, především našeho známého a v každém úseku lidských dějin populárního zlata a stříbra. Největší rozmach a rozšíření zaznamenaly mince v období antického Řecka. Na počátku byly raženy se stejnou hodnotou jako kov, ze kterého pocházely. Avšak postupem času docházelo k omezování kovu, začaly se objevovat mince, které obsahovaly stále méně a méně drahého kovu až do dnešních dní, kdy je hodnota mincí zanedbatelná. Časy ryzích zlatých a stříbrných mincí, které by obíhaly v dnešním finančním světě, jsou pryč a bohužel se nejspíše nikdy nevrátí.

S postupem zavádění nové formy směny, přicházely na svět nové a rozmanité formy mincí. Každá země měla svou vlastní podobu měny. Většinou vyobrazovaly panovníka dané země a staly se určitou součástí dané doby. Každá etapa má své konkrétní mince, které přinášejí pozůstatek, kouzlo a nádech dané lidské etapy.

Doba pokročila a rychlým tempem se žene kupředu. Také mince putují jednotlivými dějinami lidstva a mění se jejich kvalita, zpracování a potažmo celý numismatický svět. První mince nebyly raženy v mincovnách, jako je to dnes. Nebyly moderní techniky, kvalitní razící stroje atd., dnes je patrný obrovský pokrok v této sféře.

Ražení dnešních mincí je založeno na precizním zpracování, které zahrnuje samotný návrh dané mince, přípravu výrobního procesu, samotnou ražbu, kontrolu kvality a konečný prodej k jednotlivým sběratelům, investorům. Tento složitý proces je založený na přesnosti, preciznosti a dokonalosti. Každá jednotlivá mince je svým způsobem originální, jedinečná a nese v sobě kus dané doby, ve které je vyražená.

Zlaté a stříbrné mince jsou dnes raženy a nabízeny ve dvou provedeních a kvalitách. Tyto dvě varianty zpracování se nazývají Standard, také označovány (BK) – běžná kvalita a v provedení Proof (PP) – špičková kvalita. Podívejme se nyní na tyto dvě kategorie a jejich rozdíly.

Proof (PP) – Prvotřídní kvalita

proof_nebo_bk

Mince vyraženy v této prvotřídní kvalitě jsou označovány jako Proof. Vyznačují se ražbou největší kvality z razidel na vysoce leštěné střížky. Mince v tomto provedení ražby mají enormně vyleštěné pole a na pohled vypadají velmi krásně. Na dosažení této kvality vyleštění jsou používány textilní kotouče, které na minci vytvářejí maximální lesk. Celý proces výroby je založen na maximální důslednosti, díky níž pak vznikají ty nejkrásnější a mezi investory velmi populární a vyhledávané mince. Mince v tomto provedení jsou z razicích strojů odebírány s maximální péčí a opatrností, aby nedošlo k jejich poškození. Každá mince je uložena do speciální plastové kapsle, která chrání danou minci před poškozením. Mince by neměly být nikdy z kapsle vytahovány. Pokud se daná mince z kapsle vyndá, případně byste ji vzali jen tak do rukou, ihned ztrácí na hodnotě. Mince jsou svým provedením a výrobou velmi citlivé na poškození. Pokud ji již chcete z kapsle vytahovat, je doporučováno vzít si jemné rukavice. Jakékoliv otisky prstů, poškození apod. se velmi špatně odstraňují a je již nemožné dosáhnout takové kvality, kterou měla mince z výroby. Mince následně ztrácí sběratelskou hodnotu a je brána už spíše jako kov.

Povrch mincí, který je precizně leštěný se chová jako zrcadlo, jako vodní hladina, která z různých úhlů vytváří různé světelné efekty. Mince Proof jsou o poznání dražší než mince v provedení standard (b.k), nicméně cena vyvažuje precizní zpracování. Není proto pochyb, že mince v provedení Proof. patří mezi nejvyhledávanější mince mezi sběrateli a také investory.


Standard (BK) – Běžná kvalita, není druhořadá

proof_nebo_bk

Vedle Proof kvality jsou mince raženy v druhé variantě a to běžné kvalitě (BK). Rovněž jsou raženy v nejvyšší ryzosti, ale jsou vyráběny jiným způsobem. Mince jsou vyráběny standardním automatickým procesem. Automatická výroba, jiný vzhled a matnější povrch oproti mincím Proof, nevyžaduje až tak zvláštní péči. Výhoda mincí je v jednodušší manipulaci, nicméně i na tyto mince, je potřeba brát ohled. Rovněž jsou náchylné na mechanické poškození, např. poškrábání, vrypy atd., které opět mohou danou minci znehodnotit. Mince v této kvalitě jsou oproti mincím v provedení Proof levnější, nicméně i zde je uchovaná hodnota a velký potenciál na zhodnocení.

Ať už si někdo vybere kvalitu Proof nebo BK, měl by mít na paměti, že obě mají svou hodnotu. U obou, nejen u mincí Proof je potřeba dbát na to, aby nebyly poškozeny a zachovaly si náležitou kvalitu a krásu. Ano, leštěné mince jsou oblíbenější, třpytí se, vypadají jako zrcadlo a jsou na první pohled krásnější než mince BK. Je tedy na každém, jakému typu dává přednost a kterou minci si vybere.Ověřeno zákazníky
Dodavatelé
Obsah tohoto webu nelze v žádném případě brát jako investiční doporučení. Uveřejněné články a analýzy je třeba vnímat jako subjektivní názory zaměstnanců společnosti SAFE HERITAGE, a.s.
Zveřejnění jakýchkoliv údajů či informací na Stránkách nemá povahu právního jednání směřujícího ke vzniku právního vztahu mezi vámi a námi. Publikování nebo další šíření obsahu webu zlataky.cz je bez předchozího písemného souhlasu společnosti SAFE HERITAGE, a.s. zakázáno. Copyright © 2022 SAFE HERITAGE, a.s. | Vaše IP adresa je: 34.231.247.88

Holoubek koncern