Luxusní sada 8 zlatých investičních mincí 1 Oz Obři doby ledové 2019 - 2022
Osvobozené od DPH
Platba kartou u tohoto produktu není možná.
Podrobný popis
Giants of the Ice Age Set
Luxusní sada zlatých investičních mincí, ražených v němeské mincovně Leipziger Edelmetallverarbeitung GmbH, každá o váze 1 Oz (31,1 g) v ryzosti nejčistšího 99,99% zlata, představuje osm obrů doby ledové v jednotné kolekci, ražené v průběhu čtyřletého období 2019 - 2022.
Rub každé z osmi mincí zachycuje podobu zástupce doby ledové. Motiv dále doplňuje název série „GIANTS OF THE ICE AGE“, váha a ryzost kovu. Vnější okruží mince vyobrazuje siluety všech osmi zvířat série v pořadí emise. V dolní části jsou uvedeny rok emise a individuální sériové číslo mince, které odpovídá označení na certifikátu.
Doba ledová, také známá jako glaciál, byla obdobím výrazného ochlazení klimatu, kdy velké části Země pokrývaly ledovce. Poslední doba ledová začala asi před 2,6 miliony lety a skončila zhruba před 11 700 lety. V této době se vytvořila rozsáhlá ledová pokrývka, která zasáhla velkou část severní polokoule. Změny klimatu ovlivnily jak faunu, tak flóru, přičemž se přizpůsobovaly extrémním podmínkám.
Jedněmi z největších savců té doby byli mamuti, kteří obývali Evropu, Asii a Severní Ameriku. Nejznámější je mamut srstnatý (Mammuthus primigenius), který měl dlouhou srst, zakřivené kly a žil ve stepích a tundrách. Jelen obrovský (Megaloceros giganteus) dosahoval výšky až 2,1 metru a rozpětí parohů až 3,5 metru. Studie prokázaly, že paroží byla přiměřená mohutnosti zvířete a impozantní paroží sloužilo především k upoutání samic a zastrašení konkurence. Šavlozubý tygr (Smilodon) jeden z nejslavnějších predátorů doby ledové a známý svými dlouhými špičáky, které měřily až 28 cm, obýval především Severní a Jižní Ameriku. Měl robustní tělo na kratších silných končetinách, které nebylo uzpůsobeno k pronásledování menších a hbitějších zvířat, ani k dlouhým bojům. Medvěd jeskynní (Ursus spelaeus) žil převážně v Evropě. Své jméno získal podle kosterních pozůstatků, které se nacházely téměř výhradně v jeskyních. Podobal se dnešnímu medvědu hnědému, ale byl větší a jeho strava byla převážně rostlinná. Pratur (Bos primigenius), divoký předek dnešního skotu, byl robustním býložravcem obývajícím lesy a louky Evropy a Asie. Na rozdíl od jiných zástupců megafauny zcela nevyhynul, ale byl domestikován v dnešní moderní skot. Sob polární (Rangifer tarandus) byl jedním z klíčových býložravců, který se dokonale přizpůsobil chladným podmínkám a jeho stáda se táhla přes rozsáhlé oblasti severní polokoule. Dalším fascinujícím zvířetem byl nosorožec srstnatý (Coelodonta antiquitatis), který díky své husté srsti dokázal přežít v mrazivých podmínkách. Sílný roh byl umístěn přímo mezi očima zvířete. Jeho výrazný hrb sloužil jako tuková zásobárna a zároveň vyvažoval váhu předního rohu. Lev jeskynní (Panthera leo spelaea) byl další z predátorů doby ledové, přičemž jeho kosterní pozůstatky byly nalezeny v mnoha evropských jeskyních. Byl větší než dnešní lev a jeho hustá srst mu umožňovala žít na nehostinných pláních, kde se živil velkými býložravci, jako byli jeleni nebo sobi. Rovnocenným soupeřem lva byl medvěd jeskynní, který dokázal útok odrazit i během zimního spánku.
Tito obři přežívali díky přizpůsobení se drsným podmínkám doby ledové, ale s jejím koncem a oteplením začali postupně vymírat. Změna klimatu, spolu s rozšířením lidské populace, vedla k vymizení těchto ikonických zvířat, která však zůstávají symbolem doby ledové.
Líc každé z osmi mincí zobrazuje státní znak Ghanské republiky a v dolní části nápis „REPUBLIC OF GHANA“ a nominální hodnotu.
Každá mince obsahuje číslovaný certifikát věrohodnosti a byla ražena v limitovaném nákladu 1 000 kusů pro celý svět!
Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:
Série Obři doby ledovéSpecifikace produktu
Výkupní formulář
Rádi od Vás vykoupíme investiční kovy zakoupené u nás, ale i u konkurence. Naši zákazníci vždy dostanou nejvyšší možnou cenu nabízenou v daném čase. Vyplňte formulář níže a my Vás budeme kontaktovat. Děkujeme za důvěru.