+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Turecko pod tlakem, platí Íránu zlatem

autor: Internet

ANKARA: Poté, co Turecko potvrdilo, že hodlá zaplatit Íránu za ropu zlatem, dostalo se pod obrovský tlak ze Západu a zejména z USA.

argor_gold_500g_bar

Americké úřady údajně předaly Turecku zprávu o nerealizování takového obchodu s Íránem, ale Turci odmítli. "Dohoda není v rozporu s žádnými mezinárodními zákony a sankce USA pouze zakazují Íránu provádění transakcí v dolarech".

Hlavní politické strany a státní úředníci v Turecku se také momentálně přiklánějí k tomuto obchodu, ale některé hlasy proti tvrdí, že zlato nemůže být takto použito, i když se jedná o ropu.

Mezitím USA připravuje nové sankce vůči Íránu, které by mohly donutit Turecko, aby přestalo platit za íránský plyn investičním zlatem. Americký Senát dále připravuje návrh zákona, který zakáže pojištění o přepravě větších zásilek zboží do Íránu, včetně zlata.

Tento krok byl uspíšen poté, co turecký vicepremiér Ali Babacan minulý týden oznámil, že Írán nakupuje zlato z Turecka pomocí turecké liry, které slouží jako platba za zemní plyn, jenž Turecko odebírá z Íránu.

Turecký export zlata do Íránu se od ledna do září dostal na 6.4 miliard amerických dolarů. Írán dodává Turecku na 18 procent zemního plynu a 51 procent činí ropa. Írán je tak v Turecku druhým největším dodavatelem zemního plynu po Rusku, s více než 90 procentním vývozem zemního plynu právě Turecku.

Od začátku roku turecké vývozy zlata do Íránu prudce vzrostly. Podle oficiálních tureckých obchodních údajů bylo zlato za téměř 2 miliardy amerických dolarů zaslané v srpnu do Dubaje na jména íránských kupujících.

wiener_gold_coinsúterý 27. listopadu 2012

Starší aktuality

Archiv aktualit