+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Zboží si můžete též vyzvednout na našem POINT místě v Liberci.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Aktuality obchodu zlataky.cz

Obří stříbrný poklad objeven v Atlantiku ve vraku lodi

autor: Internet

stribrne_slitky_siver

V Atlantském oceánu byl objeven vrak britské nákladní lodi SS Gairsoppa, kterou za druhé světové války potopila německá ponorka. Loď vezla 200 tun stříbra, uvedla v pondělí stanice BBC s tím, že hodnota nákladu je 150 miliónů liber (4,5 miliardy korun).

Vrak 125 metrů dlouhé lodi objevili již v létě výzkumníci americké firmy Odyssey Marine. Nachází se téměř 4700 metrů pod mořskou hladinou asi 480 kilometrů od pobřeží Irska. Teprve minulý týden se potvrdilo, že jde o nákladní loď SS Gairsoppa.

"Tvrdě pracujeme na fázi vyzvednutí," uvedl jeden z manažerů americké firmy Andrew Craig. Dodal, že vzhledem k poloze a stavu vraku si je jist vyzvednutím stříbra z mořského dna. SS Gairsoppa podle jeho slov na dno dosedla, aniž by se poklad vysypal.

Vyzvedávání stříbra mají začít v druhé čtvrtině příštího roku. Podle dohody s britským ministerstvem dopravy si může firma ponechat 80 procent nálezu.

Loď patřila Britsko-indické paroplavební společnosti a součástí britského námořnictva se musela stát s propuknutím světové války. V roce 1941, když jí na cestě z Británie do Indie v bouři docházelo palivo, rozhodl se kapitán zakotvit v Galwayi. Plavidlo cestou zahlédla německá ponorka a potopila je. Pouze tři členové 85členné posádky torpédový útok přežili, než ale na záchranném člunu o dva týdny později dorazili na pobřeží, dva z nich zemřeli.

Mořští archeologové nepředpokládají, že by vrak vzhledem ke svému stáří a hloubce, v níž se nachází, ukrýval ještě nějaké lidské ostatky.

Společnost Odyssey Marine stála před dvěma lety také za objevem legendární britské válečné lodi HMS Victory, s níž se v bouři v roce 1744 ve vodách kanálu La Manche potopilo i téměř tisíc námořníků na palubě a čtyři tuny zlatých minci v hodnotě až miliardy dolarů.

Na jaře 2007 zase firma oznámila, že z lodního vraku v Atlantském oceánu vyzvedla 17 tun stříbrných mincí v hodnotě 500 miliónů dolarů. Usoudila, že jde o vrak španělské galeony Nuestra Seňora de las Mercedes y las Animas, která se potopila v roce 1804 u portugalských břehů.pátek 30. září 2011

Starší aktuality

Archiv aktualit