+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Zlato dohnalo platinu. Bude závod pokračovat?

autor: Internet

platinova_investicni_medaile_chram_svate_barbory_2010

Cena platiny se v posledních 20 letech držela téměř vždy pohodlně nad cenou zlata. S prudkým posilováním druhého jmenovaného kovu se však vztah mezi oběma komoditami začíná měnit, což může signalizovat změnu v uspořádání hodnoty vzácných kovů.

Platina o dost předhonila zlato zhruba v polovině 90. let, kdy prudce vzrostlo její využívání v katalyzátorech dieselových motorů. Do té doby byly oba kovy na stejné úrovni s mírnou převahou platiny. V posledních deseti letech se její cena pohybovala nejčastěji zhruba na dvojnásobku ceny zlata. Během té doby se zlato prodávalo dráž jen v jednom případě - po krachu Lehman Brothers v roce 2008. Nynější kotace futures na oba kovy činí něco přes 1780 USD za unci.

Za prémií, kterou musel v minulosti investor při nákupu platiny zaplatit, stojí několik faktorů. Oproti zlatu jsou zásoby platiny mnohem menší a díky své odolnosti je považována za daleko cennější. "Jedná se o relativně novou a vzácnou komoditu, a proto je její cena citlivější na fluktuace v produkci," tvrdí Edmond Bugos ze Strategic Metals Research & Capital s tím, že "ve srovnání se zlatem se určitě chová víc jako komodita."

Zlato má naproti tomu víc povahu aktiva, takže se oceňuje jinak. V porovnání s roční těžbou je ho nashromážděno tolik, že jeho hodnotu táhne pouze poptávka investorů. "Současný býčí trh na zlatě zláme všechny historické rekordy, než skončí," dodává Bugos.

graf_platina_zlato

Pokles ceny platiny, průmyslového kovu, pod zlato by měl signalizovat zpomalení hospodářské aktivity, zatímco nárůst ceny zlata, které substituuje peníze, svědčí o zhoršující se monetární situaci. Zdá se, že oba tyto mechanismy nyní působí současně. Za takového scénáře by bylo bezpečnější držet zlato, jelikož útěk do bezpečí v časech nejistoty zpravidla uvolní obrovskou sílu a zlato je nejbezpečnějším aktivem, protože u něj neexistuje riziko protiplnění.

Jenže platina je také vzácný kov a někteří analytici jí předpovídají světlou budoucnost, obzvlášť když dojde k zotavení japonského automobilového sektoru. Souboj, nebo spíše honička, mezi oběma kovy tak může ještě pokračovat.

Thomson Reuters ve středeční prognóze uvádí, že dokonce roku se zlato vyšplhá na 2000 USD za unci. Matthew Tuttle, výkonný ředitel Tuttle Wealth Management, staví cílovou cenu na konci příštího roku mezi 2200 a 2400 USD, ale do několika let očekává sestup na 800 USD.úterý 20. září 2011

Starší aktuality

Archiv aktualit