+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Zboží si můžete též vyzvednout na našem POINT místě v Liberci.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Aktuality obchodu zlataky.cz

Platinová medaile z Jablonce je světovým unikátem

autor: Internet

Jablonec nad Nisou - Půlkilogramová platinová medaile, jejíž ražbu dnes zahájila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, je světovým unikátem. Tak velkou ražbu z platiny zatím nikdo neuskutečnil, řekl novinářům obchodní ředitel mincovny Libor Křapka.

platinova_medaile_man

Mezi stovkou zájemců o medaili jsou proto i cizinci, hlavně ze sousedního Německa a Rakouska. Převažují ale kupci tuzemští, vedle investorů a sběratelů se začínají objevovat i známé osobnosti. Jména investorů ale mincovna nesděluje.

Medaile o průměru 85 milimetrů a tloušťce sedmi milimetrů je vyrobena z půl kilogramu čisté platiny. Zdobí ji motiv chrámu sv. Víta v Praze, autorem předlohy je sochař Vladimír Oppl, který je mimo jiné autorem dvacetikorunové a padesátihaléřové mince. Mincovna je připravena vyrazit až 400 platinových medailí. "Na vyražení motivu je třeba plný výkon hydraulického lisu o síle 650 tun," poznamenal Křapka. Pro příští rok chystá mincovna další podobnou ražbu s motivem chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Do budoucna by měla vzniknout celá série platinových medailí s motivy slavných českých staveb.

platinova_medaile_2009_500_grams

S ražbou velkých medailí mají v Jablonci zkušenosti, v minulosti už razili několik podobných investičních medailí ze zlata. Ty ale vážily rovný kilogram. "Tahle ražba je ale unikátní především použitým kovem, platina je mnohem tvrdší a hůř se zpracovává. V minulosti jsme už s platinou pracovali, ale vyrazit platinovou medaili této velikosti je mnohem náročnější," řekl Křapka. Ani rakouská mincovna, kde jablonečtí nakupují platinové polotovary, nemá s podobnou ražbou zkušenosti.středa 04. listopadu 2009

Starší aktuality

Archiv aktualit