+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Richard Lví srdce Stříbrná pamětní mince

autor: Internet

Rakouská mincovna bude vydávat druhou minci v nominální hodnotě 10 euro ze série stříbrných pamětních mincí "Tales and Legends in Austria" ( Rakouské pověsti a legendy ). Pro nynější minci bylo zvoleno téma zajetí Krále Richarda I. na jeho cestě domů ze třetí křižácké výpravy v roce 1192 a pověst o jeho věrném příteli Blondelovi, který objevil hrad ve kterém byl král uvězněn.

Líc stříbrné pamětní mince zobrazuje Blondela na koni pod hradem Dürnstein jak hraje na mandolínu a zpívá a tím skrytě komunikuje s králem. Rub mince zobrazuje zajmutí Richarda Lví srdce v kuchyni hostince v Erdbergu. Leopold a jeho dva vojáci prohlédli jeho přestrojení za pomocníka v kuchyni jak připravuje pečené kuře. Pod Richardovým pláštěm lze spatřit tři lvi Anglie zdobící jeho hrud'.

Mince jsou raženy z 92.5% ryzího stříbra v nákladě 40000 kusů kvality proof, 30000 ve speciální standardní kvalitě a 130000 kusů v kvalitě standard v nominální hodnotě 10 euro.

richard_silver_10_euro

Richard Lví srdce a Rakouské vězení

Při návratu z výpravy jej na vánoce 1192 zajal nedaleko Vídně babenberský vévoda a vládce nad Rakouskem a Štýrskem Leopold, který měl s Richardem rozepře už z doby, kdy ve Svaté zemi společně dobyli město Akkon. Při této válečné výpravě došlo k ostrým sporům o to, zda jsou korouhve Leopolda V. svým významem rovnocenné korouhvím Richarda I.

6. ledna 1193 se Jindřich VI. v Řezně setkal se svým vznešeným zajatcem. V únoru 1193 bylo dohodnuto, že Richard dá za své propuštění císaři 100 000 hřiven stříbra a polovinu z této částky dostane Leopold Babenberský jako věno Eleonory Bretaňské, která se provdá za jeho syna.čtvrtek 15. října 2009

Starší aktuality

Archiv aktualit