+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Americká mincovna vydává zlatou pamětní minci Sarah Polk

autor: Internet

Americká mincovna vydala 3.září 2009 zlaté pamětní mince v kvalitě proof a standard, Sarah Polk. Tímto pokračuje v sérii na počest prvních dam Spojených států.

Sarah se narodila do bohaté rodiny, otec byl majetný obchodník a otrokář, udržoval dobré politické kontakty. Jako dívce se jí dostalo dobrého vzdělání na Salem Female Academy v Severní Karolíně. V lednu 1824 se provdala za advokáta Jamese Polka. Nebrali se z lásky, neboť on potřeboval manželku, která by mu pomohla budovat jeho politickou kariéru, a ona chtěla muže, který by se angažoval v politice.

V roce 1838 se Polk stal guvernérem státu Tennessee, jeho žena mu koordinovala volební kampaň. Roku 1844 byl zvolen kandidátem na prezidenta za Demokratickou stranu, Sarah opět pracovala na kampani a studovala strategie soupeřů. Polk by pravděpodobně bez manželky neměl šanci, neboť měl chatrné zdraví. Přes mnohé výzvy odmítala vystupovat na předvolebních mítincích, protože věřila, že by jim to spíše škodilo.

2009_sarah polk zlata mince

V březnu 1845 je Polk jmenován prezidentem USA. Sarah velmi svého manžela podporovala a dokonce mu byla i osobní sekretářkou jako jediná první dáma. Připravovala mu taktéž korespondenci a noviny kde podtrhávala důležité články. Pořádání recepcí přenechala profesionálům. Její manžel neměl rád různé schůzky a jeho zdraví bylo také špatné, proto se místo něj Sarah setkávala s kongresmany a senátory. Polkovo prezidentství je proto považováno za nejúspěšněji vykonávaný úřad prezidenta v 19. století, neboť splnil všechny sliby, které slíbil v předvolebním boji.

Sarah Polková chtěla zachovat manželův odkaz dalším generacím, a proto z jejich domu vytvořila obytné muzeum.

Líc mince navržen Phebe Hemphillovou zobrazuje portrét Sarah Polkové spolu s nápisy "SARAH POLK ", "IN GOD WE TRUST", "LIBERTY", "2009", "11th 1845-1849" a značkou mincovny "W".

Rub mince je taktéž navržen Phebe Hemphillovou a zobrazuje Sarah sedící za stolem v bílém domě se svým manželem Prezidentem Jamesem Polkem. Nápisy na minci jsou "UNITED STATES OF AMERICA", "E PLURIBUS UNUM", "$10", "1/2 OZ.", a ".9999 PURE GOLD".

Mince s vroubkovanou hranou v kvalitě proof o průměru 26.49 mm a hmotnosti půl unce ( 15.554g ) v nominální hodnotě $10 budou vydány v nákladu pouze 40,000 kusů.

Americká mincovna již vydala zlatou pamětní minci, první dáma USA Julia Tyler.pátek 11. září 2009

Starší aktuality

Archiv aktualit