Pobočka Liberec je z důvodu nemoci uzavřena. Za vzniklé potíže se omlouváme. Více info na stránce oznameni.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Gustav Mahler - česká stříbrná pamětní mince

autor: Internet

Narození Gustava Mahlera

Povedená kompozice a zdařilý výtvarný návrh se setkávají v čerstvě schválené podobě nové pamětní mince ke 150. výročí narození hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Podoba vítězného návrhu mince není dílem jednoho autora. S rozhodnutím Komise pro posuzování návrhů na české peníze souhlasila bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 30. dubna 2009 a realizaci mince v této podobě schválila. Co se týče výtvarného návrhu, jde o výjimečnou minci, její podoba byla složena ze dvou výtvarných návrhů: lícová strana slečny Miroslavy Česlové a rubové strany MgA. Josefa Oplištila.

Česká národní banka vyhlásila neomezenou anonymní soutěž na podobu pamětní stříbrné mince ke 150. výročí narození hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera v lednu 2009. Poslední návrhy byly do soutěže přijaty 3. dubna 2009.

Do soutěže bylo předloženo 57 návrhů, které byly dílem 36 výtvarníků. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 14. dubna 2009 v České národní bance za přítomnosti zástupkyně Společnosti Gustava Mahlera Mgr. Jany Černé.

V prvním kole bylo vyřazeno 41 návrhů, a to zejména pro nepříliš zdařilý portrét Gustava Mahlera, výtvarné nedostatky v kompozici, řešení písma popř. nedostatky v modelaci. Ve druhém kole bylo oceněno deset návrhů, které byly výtvarně zdařilejší a lépe vystihovaly podobu Gustava Mahlera.

Do třetího kola postoupilo šest návrhů, které se vyznačovaly kvalitními portréty, byly na umělecky nejvyšší úrovni a nejlépe vystihovaly zadané téma. Komise rozhodla o udělení dvou prvních cen, a to návrhům slečny Miroslavy Česlové za výstižný a poněkud nezvykle pojatý pootočený profilový portrét Gustava Mahlera doplněný velmi dobře komponovanou lícovou stranou obsahující Mahlerův autentický notový zápis a MgA. Josefu Oplištilovi za vynikající portrét. Zároveň komise doporučila zkombinovat lícovou stranu návrhu slečny Česlové a rubovou stranu návrhu MgA. Oplištila a v této podobě doporučit minci k realizaci. Třetí cenu získal návrh pana Vojtěcha Dostála, DiS. za zdařilý portrét Gustava Mahlera, reliéfně bezchybné provedení a velmi hezky řešenou kompozici portrétní strany. Návrhy pana Martina Daška, pana Jakuba Oravy a druhý návrh MgA. Josefa Oplištila získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Bankovní rada na svém zasedání dne 30. dubna 2009 souhlasila s rozhodnutím komise a schválila realizaci mince podle lícní strany návrhu slečny Miroslavy Česlové a rubové strany návrhu MgA. Josefa Oplištila. Datum emise mince je plánováno dle emisního plánu České národní banky na 9. červen 2010.

Zdroj: ČNB,
sekce peněžní a platebního styku


Články související s českými mincemi:
Podoba nové zlaté pamětní mince České republiky
Významná pražská památka na české pamětní minci
Česká národní banka schválila podobu nové mince
MS světa v klasickém lyžování v Liberci 2009
Předsednictví ČR v Radě Evropské unie
středa 06. května 2009

Starší aktuality

Archiv aktualit