+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Ch. Darwin a jeho Teorie evoluce na pamětní minci Velké Británie

autor: Internet

Britská královská mincovna vydala 13. února 2009 pamětní minci věnovanou 200. výročí narození Charlese Darwina a 150. výročí vydání Darwinova díla o původu druhů. Britská královská mincovna k tomuto tématu razí omezenou sérii mincí v nominální hodnotě 2libry v provedení proof a běžné kvality.

Charles Darvin je znám po celém světe díky své Teorii evoluce, která jednoduše a srozumitelně popisuje vývojově stavy člověka od opic. To je také téma, které se pokusila Suzie Zamitová vyobrazit, když navrhovala rub mince.

rub mince
Jak Suzie Zamitová říká o svém postupu návrhu: "Moje bezprostřední myšlenka byla, zobrazit Darwina hledícího zpět do minulosti s tím, že výchozím bodem bylo mít na minci darwinův portrét z profilu případně 3/4 profilu, tak aby tam zbyly možnosti pro další vyobrazení". Zamitová dále říká: "Rozhodla jsem se mít Darwina a opici zachycující nejjednodušší a nejsrozumitelnější způsob evoluce".

líc mince
Mince je zákonným platidlem. Na líci mince je vyobrazen současný panovník Velké Británie Její výsost královna Alžběta II. Hrana mince je hladká s nápisem "ON THE ORIGIN OF SPECIES 1859".

Britská královská mincovna razí mince z různých slitin s níže uvedenou specifikací:

Zlatá mince
materiál: 22. karátové zlato
hmotnost: 15,95 g
průměr: 28,4 mm
náklad: 1.000 ks

Stříbrná mince
materiál: 925/1000 Ag
hmotnost: 12 g
průměr: 28,4 mm
náklad: 5.000 ks

Mince z běžného kovu
materiál: Bi-metal
hmotnost: 12 g
průměr: 28,4 mm
náklad: 25.000 ks

Britská královská mincovna je vládním úřadem a jejím hlavním úkolem je ražba mincí pro Velkou Británii. I když věhlas mincovny překročil hranice úžasnými ražbami pro více než 100 států. Tato historie sahá zpět více jak 1.100 let. Jde o nepřerušenou linií jdoucí z rozptýlených dílen výrobců mincí anglosaského Londýna k jedné mincovně v londýnském Toweru, z účelných provozoven v Tower Hill k velké moderní továrně v South Walesu. V dubnu 1975 byla založena současná podoba mincovna jako Vládní obchodní fond provozně velmi podobný vládou vlastněné obchodní společnosti.pondělí 16. února 2009

Starší aktuality

Archiv aktualit