+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Ražba kovové padesátikoruny v České mincovně

autor: Internet

V České mincovně se dokončuje ražba staronových kovových padesátikorun (vzor 2009). Do oběhu se tak poprvé dostane kovová padesátikoruna, která má český původ. Až doposud byly v oběhu kovové padesátikoruny, které si nechala Česká národní banka (ČNB) razit v roce 1992 v Hamburku a které nesou letopočet 1993.

Jedním z důvodů proč si ČNB nechá razit nové padesátikoruny je skutečnost, že hamburská ražba pomalu dochází. Dalším z důvodů je i zvýšení ochrany proti padělání. Nová padesátikoruna ponese nové ochranné znaky.

Objednávka nových padesátikorun zní na 9,5 miliónů kusů. A jejich dokončení je plánováno ke konci roku. Nová padesátikoruna s vyobrazením Prahy si zachová stejnou grafickou podobu. Rozdíl mezi starou a novou padesátikorunou bude v letopočtu a v označení výrobce mince (nově tedy bude místo značky Hamburské mincovny značka České mincovny (divize společnosti Jablonex Group), a to "B" s korunkou).

Pro sběratele, kteří se sousředí na oběžné mince můžeme doporučit Ročníkové sady oběžných mincí ČR ražené Českou mincovnou.Putovná výstava Slovenské eurové mince

autor: ČNB

Dnes (13. novembra 2008) bola vo Vlastivednom múzeu v Trebišove (kaštieľ) otvorená putovná výstava Slovenské eurové mince - výstava výtvarných návrhov slovenských strán eurových mincí.

Výstavu slávnostne otvoril viceguvernér NBS Viliam Ostrožlík a primátor mesta Trebišov Vladimír Anďal.

Putovná výstava Slovenské eurové mince návštevníkom predstaví okrem základných faktov, týkajúcich sa Európskej únie a eurozóny aj súbor najzaujímavejších nerealizovaných návrhov na slovenské eurové mince od popredných slovenských výtvarníkov a tiež víťazné výtvarné návrhy budúcich slovenských eurových mincí.

Výstava je určená predovšetkým širokej verejnosti, pričom je koncipovaná tak, aby uspokojila aj záujemcov z radov odborníkov - numizmatikov, historikov a pedagogických pracovníkov. Výstava bola od roku 2006 inštalovaná v štrnástich mestách na Slovensku a vo Varšave bola inštalovaná spolu s podobnou výstavou centrálnej banky Slovinska pod názvom Slovinsko 2007 - Slovensko 2009.

Výstava Slovenské eurové mince bude v priestoroch Vlastivedného múzea (kaštieľ, ul. M. R. Štefánika 257) v Trebišove prístupná verejnosti od 13. novembra 2008 do 14. decembra 2008. Spolu s ňou bude v priestoroch trebišovského múzea inštalovaná aj výstava Koruna na Slovensku, ktorá bude mapovať dejiny doterajšej meny na dnešnom území Slovenska.

Výstava je otvorená v pracovných dňoch od 7.30 h do 15.30 h a v nedeľu od 14.00 h do 17.00 h.

Jana Kováčová
hovorkyňa NBSstředa 12. listopadu 2008

Starší aktuality

Archiv aktualit