+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Větrný mlýn v Ruprechtově, anonymní soutěž na návrh mince

autor: ČNB

Česká národní banka vypisuje celostátní neomezenou anonymní soutěž na návrh zlaté 2500 Kč mince, která bude vydána v roce 2009.

Během let 2006 - 2010 bude vydáno v rámci cyklu "Kulturní památky technického dědictví" celkem deset zlatých mincí v hodnotě 2500 Kč připomínajících význačné technické památky z různých českých a moravských regionů (příloha soutěžních podmínek). Osmá mince cyklu představuje větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou.

Pro nejhodnotnější návrhy se stanoví tyto ceny:

  • I. cena ..................... Kč 30.000,-
  • II. cena..................... Kč 23.000,-
  • III. cena..................... Kč 17.000,-
Kromě toho může komise rozhodnout o udělení odměn i dalším hodnotným návrhům. Komise může rovněž od udělení kterékoliv z cen upustit, anebo částky určené na ceny rozdělit jiným způsobem, a to i ve formě odměn. Komise navrhuje též vyplacení režijních příspěvků autorům hodnotných návrhů, které v soutěži cenu nebo odměnu neobdržely. Výše a počet těchto příspěvků jsou závislé na počtu soutěžních návrhů a na jejich umělecké a technické úrovni.

Kulturní památka větrný mlýn v Ruprechtově

Nejpokrokovější pohon v historii větrného mlynářství představovala tzv. Halladayova turbína americké konstrukce. Její jediný dochovaný exemplář nejen na našem území, ale i v celé Evropě, se nachází na větrném mlýně v Ruprechtově.

Zděný mlýn byl v Ruprechtově postaven roku 1873. Na základě informací z kroniky, a podle pamětníků, měl mlýn tradiční pohon s větrným kolem o čtyřech lopatách. V době svého vzniku se tedy nelišil od ostatních větrných mlýnů holandského typu, které stály v oblasti Drahanské vrchoviny. Roku 1882 však postihla mlýn větrná smršť, která vyrvala celou střešní konstrukci. Tamější mlynář, Cyril Wágner, proto rozhodl o modernizaci mlýna a na jeho střechu do výšky 16 metrů nad zemí nainstaloval během let 1882 ? 1884 dvoutunové větrné kolo o průměru 10 metrů ? Halladayovu turbínu.sobota 05. července 2008

Starší aktuality

Archiv aktualit