+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Větrný mlýn v Ruprechtově, anonymní soutěž na návrh mince

autor: ČNB

Česká národní banka vypisuje celostátní neomezenou anonymní soutěž na návrh zlaté 2500 Kč mince, která bude vydána v roce 2009.

Během let 2006 - 2010 bude vydáno v rámci cyklu "Kulturní památky technického dědictví" celkem deset zlatých mincí v hodnotě 2500 Kč připomínajících význačné technické památky z různých českých a moravských regionů (příloha soutěžních podmínek). Osmá mince cyklu představuje větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou.

Pro nejhodnotnější návrhy se stanoví tyto ceny:

  • I. cena ..................... Kč 30.000,-
  • II. cena..................... Kč 23.000,-
  • III. cena..................... Kč 17.000,-
Kromě toho může komise rozhodnout o udělení odměn i dalším hodnotným návrhům. Komise může rovněž od udělení kterékoliv z cen upustit, anebo částky určené na ceny rozdělit jiným způsobem, a to i ve formě odměn. Komise navrhuje též vyplacení režijních příspěvků autorům hodnotných návrhů, které v soutěži cenu nebo odměnu neobdržely. Výše a počet těchto příspěvků jsou závislé na počtu soutěžních návrhů a na jejich umělecké a technické úrovni.

Kulturní památka větrný mlýn v Ruprechtově

Nejpokrokovější pohon v historii větrného mlynářství představovala tzv. Halladayova turbína americké konstrukce. Její jediný dochovaný exemplář nejen na našem území, ale i v celé Evropě, se nachází na větrném mlýně v Ruprechtově.

Zděný mlýn byl v Ruprechtově postaven roku 1873. Na základě informací z kroniky, a podle pamětníků, měl mlýn tradiční pohon s větrným kolem o čtyřech lopatách. V době svého vzniku se tedy nelišil od ostatních větrných mlýnů holandského typu, které stály v oblasti Drahanské vrchoviny. Roku 1882 však postihla mlýn větrná smršť, která vyrvala celou střešní konstrukci. Tamější mlynář, Cyril Wágner, proto rozhodl o modernizaci mlýna a na jeho střechu do výšky 16 metrů nad zemí nainstaloval během let 1882 ? 1884 dvoutunové větrné kolo o průměru 10 metrů ? Halladayovu turbínu.sobota 05. července 2008

Starší aktuality

Archiv aktualit