+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality obchodu zlataky.cz

Z historie mincovnictví

autor: Internet

Evropská kultura datuje vznik prvních mincí kolem 7 století před Kristem v Lydii. V Číně už sice mince existovali v 2 tisíciletí před Kristem, ale pro evropskou kulturu se počítá právě s Lydiijskou ražbou. Na území Čech se však setkáváme s první ražbou až v období laténu (400př.Kr.-přelom letopočtu).

Před vznikem mincí se jako platidlo používaly různé předměty kamenné industrie - např. obsidiány, jantar, krevel aj. V době bronzové se přenesla platební funkce na kov a to v různých podobách a stupních zpracování (např. měděná žebra Únětické mohylové kultury či svitky a spirály v kultuře lužické). Kov byl formován do různých tvarů (bronzové kroužky, miniaturní sekerky) nebo do podob hotových výrobků ozdobného nebo užitného charakteru (nákrčníky, spirály, náramky, nože, srpy, sekery). Z období Velké Moravy jsou známy železné sekerovité hřivny.

Mince na našem území začali razit Keltové. Předlohou se jim stala základní měnová jednotka makedonské měnové soustavy - zlatý statér o váze 7,8g (keltský statér - 8.5g). Po keltském období si slovanské obyvatelstvo nerazilo vlastní mince až do poloviny 10 století.

První středověké denáry začal razit Pipin Krátký (Pépin le Bref) po získání moci nad novou Franskou říší v roce 752. Tuto denárovou politiku upevnil jeho nástupce Karel Veliký. Ten zavedl jednotný mincovní systém, kdy se z jedné tzv. karolinské libry o 408g razilo 240 denárů (stříbro).

Původ prvních českých denárů je kladen těsně za rok 970, snad ještě za vlády Boleslava I. Předtím v Čechách obíhaly jako platidlo jakési jemné šátečky. Od Ibráhía ibn Jákuba víme, že 1 denár = 10 šátečků = 10 slepic = obilí pro člověka na měsíc = ječmen pro koně na 40 dnů.

Nejstarší české denáry jsou raženy podle bavorského vzoru. Mají na líci kříž a opis BOLEZLAVS DUX. Na rubu je vyobrazení kaplice (stříška s křížem) a kolem ní nápis PRAGA CIVITAS. Další mince Boleslavů byly ovlivněny anglickým mincovnictvím - na líci byla pravice Boží, alfa a omega, na rubu pak postava knížete. Později, na Jaromírových denárech je vidět silný vliv byzantské kultury. Nejblíže východním vlivům má denár s vyobrazením žehnajícího Krista a řecko-latinským opisem CHRISTUS DOMINUS NOSTER.

U nás víme o existenci mincoven v Plzni, Kouřimi, Vyšehradě, Mělníku aj. Vedle Přemyslovců razili mince i Slavníkovci (centrum Libice).První moravské mince razil Břetislav I. ve 20 letech 11 století (vzory kotva - sv. Kliment, knížecí diadém, a jméno sv. Václava).úterý 01. července 2008

Zobrazit všechny aktuality z úterý 01. července 2008 na jedné stránce

Starší aktuality

Archiv aktualit