+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Zboží si můžete též vyzvednout na našem POINT místě v Liberci.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Aktuality obchodu zlataky.cz

Pamětní mince hospodářské a měnové unie: a vítězem se stává?

autor: www.evropska-unie.cz

Občané EU a občané s bydlištěm v EU vybrali motiv pro novou eurominci symbolizující euro jako poslední etapu v dlouhém procesu evropské ekonomické integrace, která bude vydána v lednu příštího roku u příležitosti desetiletého výročí hospodářské a měnové unie (HMU). Internetového hlasování, jehož cílem bylo vybrat z pěti soutěžních návrhů vítězný motiv nové mince, se zúčastnilo více než 141,000 občanů. Pamětní dvoueurovou minci vydají všechny členské státy eurozóny a odhaduje se, že do oběhu bude uvedeno přibližně 90 milionů těchto mincí.

Vítězný návrh symbolizuje euro jako poslední etapu dlouhotrvajících obchodních vztahů, od prehistorického výměnného obchodu - na který poukazuje záměrně zjednodušený motiv mince - až po hospodářskou a měnovou unii.

Hlasování, jehož se mohli zúčastnit všichni občané EU a občané s bydlištěm v EU, probíhalo od 31. ledna do 22. února 2008. Účastníci hlasování mohli volit mezi pěti návrhy, které do užšího výběru zařadili ředitelé evropských mincoven.Hlasování se zúčastnilo 141,675 občanů. Vítězný motiv obdržel 41.48 % hlasů.

Autorem vítězného motivu je George Stamatopoulos, sochař působící u řecké národní banky. Pamětní mince s tímto motivem začnou všechny členské státy eurozóny vydávat od ledna 2009. Odhaduje se, že bude vydáno přibližně 90 milionů těchto mincí.

Společnou pamětní eurominci vydávají země eurozóny již podruhé v historii. Běžné euromince mají jednu stranu společnou pro všechny státy a na druhé, národní straně, jsou vyobrazeni národní hrdinové, státní symboly nebo vládnoucí panovníci. První pamětní mince tohoto druhu byla vydána v roce 2007 na oslavu 50. výročí podepsání Římské smlouvy.

Pamětní mince mají vždy nominální hodnotu dvou eur a jsou určeny k uvedení do oběhu na celém území eurozóny. Často jsou také středem zájmu sběratelů.sobota 08. března 2008

Starší aktuality

Archiv aktualit