Z důvodu delší dodací lhůty od našich dodavatelů si vyhrazujeme právo na prodloužení doby dodání. Více info na stránce kontakty.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

American Eagle - platinová mince, emise r. 2008

Autor: Internet

Mincovna spojených států vydává do oběhu novou platinovou investiční minci v provedení proof, která je zároveň poslední mincí z tříleté série nazvané "Vznik americké demokracie".
Omezený náklad mincí bude k dostání ve čtyřech velikostech: jedna unce, půl-unce, čtvrt-unce a jedna desetina unce. K dispozici také bude sada této mince o všech čtyřech váhových velikostech.

Sada "Vznik americké demokracie" obsahuje již vydané tituly:

První titul vyšel v roce 2006 a znázorňuje "zákonodárnou můzu".
Jako inspirace "Zákonodárné můzy", která je vyobrazena na minci byla mramorová socha nazvaná "Vůz historie" (1819) od Carla Frazoniho. Clio, socha znázorňující Můzu dějin byla nově zpracována a reinkarnována tak do podoby Můzy, nebo písařky, znázorňující tak legislativní část státu. Kompozice dále obsahuje orly usazené na vrcholcích Korintských sloupů, jež symbolizují parlamentní komory: senát a Sněmovnu reprezentantů.

Druhým titulem byl námět "Výkonná moc", který vyšel v roce 2007.
Na minci je vyobrazen orel bělohlavý s křídly široce rozprostřenými znázorňující svobodu, dále štít připravený prosadit zákony zaručující tuto svobodu.

Závěrečným titulem je právě vycházející mince "soudní moc".
Provedení mince zobrazuje sochu Spravedlnosti, klasický symbol starých Řeků a Římanů. V pravé ruce drží váhu reprezentující jemnou rovnováhu zákonů. V druhé ruce drží meč znázorňující moc, která je u těch, kteří rozhodují. Orel bělohlavý, který je v pozadí, a který je zároveň národním symbolem USA, symbolem odvahy a svobody, tedy sejnými rysy, které jsou základy americké demokracie.

Lícní strana této tří mincové sady je pro všechny společná. Je jí tvář sochy Spravedlnosti v níž se zobrazuje bdělost a věrnost k povinnosti.

Související zboží:
American Eagle
Bald Eagle 1$
Bald Eagle 0.5$
Starší aktuality


Archiv aktualit