+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Kde a jak se stanovuje cena zlata

Autor: Internet

Klíčovou referenční hodnotou je pro cenu zlata tzv. "London Gold Fixing", který jak už napovídá název se stanovuje v Londýně. Fixing čili stanovení ceny zlata se odehrává již od roku 1919 v sídle N.M. Rothschild & Sons Ltd.

Jak tento letitý rituál vlastně probíhá?
Během fixingu je v jedné místnosti pohromadě 5 zástupců členú "Fixing" a každý má před sebou na stole malou britskou vlajku tzv. Union Jack" Chairman fixingu tedy N.M. Rothschild navrhne "otevírací cenu", kterou jednotliví členové oznámí přes telefon na své dealing roomy. Poté jsou členové tázani, kdo chce nakupovat a kdo prodávat a jaké množství neboli kolik zlatých cihel (o váze 400 tojských uncí). Jestliže nejsou vyrovnány nabídka a poptávka tak Chairman mění cenu až je dosaženo vyrovnání. Položením vlajky členové oznamují, že akceptují nabízenou cenu. Fixingu je dosaženo až tehdy, kdy vlajky všech zástupců jsou položeny na stole. Průměrně se na fixingu zobchoduje kolem 20 tun zlata. Během dne se konají dva fixingy - první v 10.30 dopoledne a ten druhý v 15.00 hod.Mezi nynější členy fixingu patří: Fixing Chairman čili N.M. Rothschild & Sons, Bank of Nova Scotia - Scotia Mocatta, Deutsche Bank AG, HSBC Bank a Societe-Generale.

Mezinárodní obchod se zlatem se děje 24 hodin denně a to přes obě hemisféry. V Londýně se investiční zlato obchoduje od cca 7.15 hod do 19.15 hod a během odpoledne se napojuje New York, který zase poté předává "štafetu" na Dálný Východ tedy Tokyo, Hong Kong či Singapore. Předmětem obchodů je mnohem větší množství zlata nežli ve fixingu - nicméně fixing je referenční cenou a to již po více než 85 let.

Související odkazy
Jakou barvu má zlato?
Jak poznat a nakupovat zlato

Starší aktuality


Archiv aktualit